سید حمید خطیبی

اموزش تمامي راه ها براي يك فوتباليست حرفه اي شدن با كاملترين برنامه هاودانلود جدیدترین نرم افزار ها

روانشناسي فوتبال و جلوگيري از خود باختگي

 

 روانشناسی(قدرت تخیل مربیان):

اهمیت ارتباط مربی( و بازیکنان) با قدرت تخیل

 اعصاب به نحو گسترده‌اي در مغز شما ارتباط و پيوستگي پيدا كرده‌اند.

 شمار وسيعي از سلول‌هاي عصبي توسط تعداد بسيار فراوان‌تري از ارتباطات

بين عصبي، به هم متصل شده‌اند...(مراجعه بفرمایید به ادامه مطلب)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 تصويرسازي درذهن وتاثیر آن درفوتبال

به نام خداوند بخشنده‌ي مهربان

 

تصويرسازي فرآيندي است كه شامل بر توانايي ديدن، شنيدن و احساس‌كردن فعاليت‌ها در پرده‌ي ذهني مي‌شود. در روند اين كار، فعاليت‌هاي متفاوتي براي رسيدن به اهداف ويژه‌اي اجرا مي‌شوند. تصويرسازي انديشيدني است كه تنها به واژه‌ها بسنده نمي‌كند، بلكه تصاوير و احساسات را نيز در بر مي‌گيرد.

تصويرسازي مهارتي است كه همانند ديگر مهارت‌ها بايد آموخته شود و پيوسته و منظم تمرين شود تا به صورت مهارتي مؤثر درآيد. در غير اين صورت رؤيا باقي خواهدماند.

تعريف تصويرسازي : استفاده از همه‌ي حواس براي ساخت يا بازساخت يك تجربه در ذهن.

اين تعريف، سه نكته‌ي مهم و بنيادين را در خود دارد:

1ـ تصويرسازي، ساخت يا بازساخت تجربه: مي‌توانيم به كمك تصويرسازي رويدادها و تجربيات گذشته‌مان را دوباره در ذهن ايجاد يا بازسازي كنيم.

2ـ تصويرسازي تجربه‌اي چندحسي است: واقعي سازي كردن تصورسازي به اين معنا كه تصويرسازي بايد همه‌ي حواس را درگير كند. (ديدن، شنيدن، احساس كردن)

3ـ تصويرسازي بدون محرك‌هاي بيروني: تصويرسازي تجربه‌اي چندحسي است كه بدون اشارات محيطي در ذهن اتفاق مي‌افتد. مهارت‌ها و تاكتيك‌ها بدون استرس‌هاي محيط واقعي تمرين مي‌شود.

تنها اطلاع داشتن از تصويرسازي، تمرين ذهني يا مرور ذهني براي بهبود عملكرد كافي نيست؛ بلكه زماني مي‌توانيد از مزاياي آن سود جوييد كه پيوسته و منظم تمرين كنيد. زماني كه به يك حركت مي‌انديشيد، سيستم اعصاب مركزي ايمپالس‌هاي همراه شده با آن حركت را به سوي عضلات مي‌فرستد. چه‌بسا وقتي حركتي جديد يا تاكتيك پيچيده‌تري اجرا مي‌شود، در ابتدا براي بازيكن مشكل است. اما وقتي به خانه مي‌رود و شب به آن فكر مي‌كند، فردا بر سر تمرين مي‌آيد در مي‌يابد كه قادر به انجام يا اجراي تاكتيك مورد نظر است.

هرچه تصاوير با جزئيات بيشتر و ويژه‌تري تصور شود، تأثير آن هم ويژه‌تر مي‌شود. در واقع هرچه به شرايط واقعي نزديك‌تر شويد و بتوان همه‌ي حواس را فعالانه درگير كرد، الگوهاي عصبي فعال مي‌شود. اين الگوها منجر به ايجاد پاسخ جسمي مي‌شوند كه تصوير ذهني آن را هدايت مي‌كند.

كاربردهاي تصويرسازي در 4 گروه اصلي دسته بندي مي شوند:

1ـ بهبود مهارت‌هاي جسماني: يادگيري مهارت‌هاي ورزشي ـ تمرين مهارت‌هاي ورزشي ـ حل مشكلات تكنيكي

2ـ بهبود مهارت‌هاي ادراكي : يادگيري تاكتيك‌ها ـ تمرين تاكتيك‌ها ـ حل مشكلات تاكتيكي

3ـ مسابقه و عملكرد : پيش از رخداد براي آشنايي با وجوه مسابقه ـ گرم كردن رواني

4ـ بهبود مهارت‌هاي ذهني : كنترل سطوح انگيختگي ـ كنترل اضطراب ـ هدف‌گزيني ـ اعتمادبه‌نفس ـ تمركز ـ تمركز دوباره ـ افزايش خودآگاهي ـ كنترل پاسخ‌هاي فيزيولوژيك ـ مهارت‌هاي بين‌فردي ـ بهبودي پس از آسيب‌ديدگي

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 افتتاح انجمن تخصصی روانشناسی فوتبال

در نوامبر 2002، «روان‏شناسي فوتبال» در كنفرانسي در پرايد پارك دربي، افتتاح گرديد.
اين برنامه طولاني مدت توسط متخصصين روان‏شناسي به منظور ايجاد آگاهي و با در نظر گرفتن تمام نيازهاي آنان در مسابقات طراحي شده بود كه شامل بازيكنان، مديران، مربيان، كلوپها و كاركنان امور ورزشي است.
رشد و تحول روان‏شناسي فوتبال تا ايجاد برنامه وسيع كه همان «استفاده از قدرت فوتبال براي يك زندگي بهتر» مي‏باشد، پيش رفت.
روان‏شناس ورزش «دكتر اندي كانس» مي‏گفت: «مهمترين مانعي كه من داشته‏ام، فقدان درك و فهم از روان‏شناسي و ارتباط آن با مسابقه مي‏باشد.»
رشد و تحولات اخير سعي كرده تا اين عقايد را از بين ببرد و اهميت روان‏شناسي در مسابقه را افزايش دهد.
داشتن آگاهي در زمينه روان‏شناسي فوتبال، روش بسيار خوبي براي ايجاد ارتباط بين كلوپها و شهرها، در جهت رفع نيازهاي فردي بازيكنان مي‏باشد. همچنين بين تئوري و محيط تمرين مسابقه، رابطه ايجاد كرده و به تأمين كنترل كيفي مابين مربيان كمك مي‏كند.
آموزش
FA موجب برانگيخته شدن آگاهي شده و از حدود 2 سال پيش، يافته‏هاي روان‏شناسي فوتبال را از طريق سازماندهي چندين رشته روان‏شناسي اصلاح كرده است.
اين رشته‏ها موجب از بين بردن ترس از موانع مي‏شود و با اين موارد همراه است: فهم عملكرد محيط، تعامل، ارتباط متقابل و انگيزش براي عملكرد بهتر.
در پاسخ به نيازهاي مسابقه، روان‏شناسي فوتبال به عنوان بخشي از مجموعه راهكارهايي است كه براي موفقيت يا عدم موفقيت در مسابقه پايه‏گذاري شد. اين كتاب منبع خوبي است براي كسي كه مي‏خواهد نيازهاي بازيكنان جوان فوتبال را بشناسد.
آموزش
FA ، فرصتي جديد به كساني كه تا پايان جولاي در رشته روان‏شناسي ثبت‏نام كنند، ارائه مي‏دهد.
سومين كنفرانس سالانه روان‏شناسي، در نوامبر امسال برگزار خواهد شد با اين اميد كه موفقيتهاي كسب شده در همايش‏هاي پيشين (از دو سال پيش) را دنبال كند.
اين موقعيت هم براي سخنرانان و هم براي برگزاري كارگاه‏هايي كه در تعامل با هم هستند، شانس بزرگي است. شما نيز مي‏توانيد در زمينه
FA آموزش ببينيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ورزش را دوست بداریم

چگونه ورزش را دوست بداريم؟
كريستينا بورتوني و رساري/  ترجمه: مريم رحيمي

چگونه ورزش را دوست بداريم؟
مطالعات نشان داده است كه 50 درصد از افرادي كه برنامه‌هاي تناسب اندام را شروع مي‌كنند، آن را حتي سه ماه هم ادامه نمي‌دهند. بسياري هم برنامه را قبل از پايان 12 ماه قطع مي‌كنند و شمار زيادي از افراد، هرگز ورزش نمي‌كنند يا به هيچ برنامه تمريني نمي‌پردازند، با وجود اينكه تمرين‌هاي ورزشي و فعاليت‌هاي بدني مداوم، براي سلامتي، هم از لحاظ احساسي و هم از لحاظ فيزيكي ضروري است.

چه چيز افراد را همواره در يك برنامه تمريني نگاه مي‌دارد؟
به منظور درك بهتر آنچه كه افراد را تحريك به حفظ يك عادت ورزشي مي‌كند، نويسندگان و دانشجويان فوق‌ليسانس روان‌شناسي ورزش دانشگاه مطالعات انسان‌شناسي در ساحل سولاناي كاليفرنيا، مطالعاتي انجام داده‌اند و به متغيرهايي دست يافته‌اند كه به نظر مي‌رسد با ماندن يك فرد در برنامه ورزشي، مرتبط هستند. اين متغيرها عبارتند از:
1 – توانايي بر عهده گرفتن مسؤوليت آنچه كه در زندگي فرد اتفاق مي‌افتد.
2- اعتقاد به حياتي بودن ورزش و تمرينهاي ورزشي
3 – درك فرد از توانايي‌ ورزشي خود.
4 – نياز به ورزش براي كسب آرامش.
5 – الزام شخصي براي داشتن يك روش سالم زندگي.
پاسخ‌دهندگان به پرسشنامه اقرار كردند كه آنها در برابر سلامتي بدن و تناسب اندام خود احساس مسؤوليت مي‌كنند و خودشان را به عنوان اساسي‌ترين محرك مي‌دانند.
اگر شما در فكر شروع يك برنامه ورزشي هستيد يا در حال حاضر در حال انجام تمرين ورزشي مي‏باشيد، ما چند پيشنهاد براي شما داريم تا بتوانيد خود را ملزم به ادامه دادن يك برنامه ورزشي و لذت بردن از آن كنيد.
الف) اهداف كوتاه مدت و بلندمدت خود را تعيين كنيد، اين كار شما را به ورزش تحريك خواهد كرد.
ب) اهداف و برنامه‌هاي عملكرد خود را يادداشت كنيد:
زماني را در زندگي خود به ياد آوريد كه شما قادر به داشتن يك برنامه روزمره بوديد و مراحل يكسان آن را دنبال كنيد. آنچه كه موفقيت شما را تضمين مي‌كند، رفتار شماست. زماني كه اهداف خود را نوشتيد، اطمينان داشته باشيد كه شما مراحلي را اتخاذ كرده‌ايد كه به نتايج دلخواهتان منجر مي‌شود. اگر شما در گذشته هرگز تمرين تعيين هدف نداشته‌ايد، در كتابخانه يا كتابفروشي دنبال كتاب‌هاي مرتبط با آن بگرديد. تمرين‌هاي تعيين هدف معمولاً در كتاب‌هاي مربوط به تجارت و روان‌شناسي يافت مي‌شود.
ج) نداشتن نتيجه منفي برنامه ورزشي را در نظر بگيريد:
از احساسات و نتايج منفي كه قرار است تجربه كنيد و آنچه كه اگر همراه برنامه ورزشي نباشيد ممكن است از دست بدهيد، فهرستي تهيه كنيد.
د) نتايج مثبت حاصل از ملزم بودن به يك برنامه ورزشي را در نظر بگيريد:
در صورتي كه شما با يك برنامه ورزشي همراه مانديد، از نتايجي كه به دست خواهيد آورد، فهرستي تهيه كنيد. وقتي كه تمايلي به تمرين نداريد، توجه خود را به نتايج احساسات مثبتي معطوف كنيد كه در هنگام رسيدن به تناسب‌اندام موردنظر خود، به آن دست مي‌يابيد.
پ) روش زندگي خود را تغيير دهيد، برنامه ورزشي خود را يك اولويت قرار دهيد تا وقتي‌كه به يك عادت تبديل شود.
هر كاري را كه امروز انجام مي‌دهيد قبلاً مجبور بوديد آن را ياد بگيريد، اما اكنون مجبور نيستيد درباره‌اش فكر كنيد، چرا كه عادت موردنظر شكل گرفته است. برنامه تمريني خود را يك اولويت قرار دهيد تا زماني كه تبديل به يك عادت شده و در روش زندگي شما ادغام شود. براي چند هفته اول، به هيچ بهانه‌اي تغييري در برنامه خود ندهيد تا بتوانيد روند انطباق اوليه را سپري كرده و با برنامه جديد روزمره‌تان احساس راحتي كنيد.
ش) براي يكي از دوستان يا يكي از اعضاي خانواده كه شما را تشويق و حمايت خواهند كرد، يك الزام به وجود آوريد و از او بخواهيد پيوسته برنامه تمريني‌اتان را به شما يادآوري كنند.
وقتي افرادي را كه دوستدار و خواهان موفقيت‌ شما هستند، ملزم ‌كنيد، در انجام كار براي خودتان تمايل بيشتري خواهيد داشت. سعي كنيد تا دريابيد چه چيز شما را در گذشته از يك برنامه ورزشي جدا كرده بود. با يكي از اعضاي خانواده يا يك دوست، درباره اينكه چگونه مي‌تواند به شما كمك كند، مشورت كنيد. آنها مي‌توانند شما را به روش‌هاي مختلف حمايت كنند. حتي شايد آنها نيز همراه شما به يك برنامه ورزشي و يا يك باشگاه بپيوندند. اگر بدانيد كه كسي در باشگاه منتظر شماست، تمايل بيشتري براي رفتن به باشگاه خواهيد داشت، حتي زماني كه براي رفتن به باشگاه ترديد داشته باشيد يا مسأله‌اي پيش بيايد كه شما مايل به رفتن به آنجا نباشيد.
اينها ايده
‏‏ها و رهنمودهايي درباره رفتار و افكاري هستند كه شما مي‌توانيد با در نظر داشتن آنها تمرين كنيد تا به هدفتان ـ كه همان همگام ماندن با يك برنامه ورزشي و دوست داشتن آن است ـ برسيد.
نتايج اين مطالعه همچنين نشان داد كه بيشتر مردم به خاطر سلامتي، ظاهر و بيشتر از همه به خاطر اينكه احساس خوبي داشته‌ باشند، ورزش مي‌كنند. زماني‌كه شما احساس خوبي درباره سلامتي و ظاهر فيزيكي‌تان داشته باشيد، بيشتر مايل خواهيد بود تا با برنامه ورزشي خود بمانيد و آنقدر ادامه بدهيد تا به نتايج دلخواهتان برسيد. بعد از مدت كوتاهي، اين برنامه ورزشي نيز جزئي از روش زندگي‌تان خواهد شد، مانند هر كار ديگري كه انجام مي‌دهيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 مسابقات و خودباختگی

خودباختگي در مسابقات بزرگ
كائوري آراكي - مترجم: ريحانه سادات روحاني

خودباختگي، ناتواني در به انجام رساندن فعاليت‌ها در حد استاندارد اوليه است. معمولاً «اضطراب زياد» عامل اصلي خودباختگي است كه مستقيماً به كاهش سطح عملكرد منجر مي‌شود. پتانسيل اوليه خودباختگي در هر ورزشكار به خود فرد و شرايط او بستگي دارد (اسكات و پلي‌چيوني،1982). خودباختگي معمولاً زماني اتفاق مي‌افتد كه ورزشكار بيش از حد به نظر ديگران (مربي، هم‌تيمي‌ها و تماشاگران) در مورد عملكرد خود، اهميت دهد. علاوه بر اين، فاصله ميان هدف ورزشكار در مسابقه و عملكرد واقعي او، از ديگر عوامل خودباختگي محسوب مي‌شود.

نمونه‌هايي از خودباختگي در ورزش

1) در مسابقه دوميداني، يكي از دونده‌هاي برتر كه انتظار مي‌رود به مقام اول برسد، به دليل افزايش اضطراب حاصل از انتظار، نسبت به صداي شليك تير با تأخير واكنش نشان مي‌دهد.
2) در مسابقه تنيس، يكي از تنيس‌بازان، توپ آساني را از دست داده و بلافاصله مرتكب دو خطا مي‌شود. بازيكني كه از بروز اشتباهات متوالي و زودهنگام مي‌ترسد، خطاهاي بيشتري مرتكب شده و در نتيجه سطح عملكردش كاهش مي‌يابد.
3) در مسابقه بسكتبال، بلند بودن صداي تشويق تماشاچيان خودي، ممكن است باعث افزايش توجه يكي از بازيكنان به خود شده و در نتيجه منجر به بروز خطا در عملكرد فرد گردد (شلنكر، فيليپس، بونچي و شلنكر
، 1995).

خودباختگي چگونه به عملكرد آسيب مي‌رساند؟

در صورتي كه اضطراب بيش از حد لازم براي فعاليت مورد نظر افزايش يابد، باعث كاهش سطح عملكرد مي‌گردد (سانستروم و برناردو ، 1982). علاوه بر اين ترديد در سطح عملكرد خود و تمايل به تحت تأثير قرار دادن ديگران نيز به افزايش اضطراب منجر مي‌شود (شلنكر، فيليپس، بونچي و شلنكر، 1995). به اين ترتيب با پيش‌آمدن حالت خودباختگي، تمركز ورزشكار بر بازي كه كنترل كننده فيزيكي عملكرد اوست، از دست مي‌رود.

راه‌هاي پيشگيري از خودباختگي

1) بيش از آنكه براي خوشامد ديگران تلاش كنيد، به خاطر خود به فعاليت بپردازيد.
2) اهدافي واقعي براي خود برگزينيد كه در رقابت برايتان قابل دستيابي هستند.
3) پيش از شروع مسابقه با استفاده از تصويرسازي، فنون و شيوه‌هاي مورد نظرتان را بازبيني كنيد.
4) پيش از شروع مسابقه و در طول آن جملات مثبت به خود بگوييد.
5) پيش از آغاز مسابقه تمرينات آرام‌سازي عميق عضلات يا مراقبه انجام دهيد.
6) پيش از آغاز مسابقه با استفاده از موسيقي افكار منفي را كنترل كرده و در نتيجه تمركز خود را تقويت كنيد.
معمولاً ورزشكاران وقتي براي جلب توجه ديگران تلاش مي‌كنند و يا نسبت به عملكرد خود ترديد دارند، دچار خودباختگي مي‌شوند. از آنجايي كه پتانسيل خودباختگي در افراد مختلف متفاوت بوده و به شرايط نيز بستگي دارد، پيشگيري از آن كار چندان ساده‌اي نمي‌باشد و به همين دليل توصيه مي‌شود ورزشكاران روش‌هاي مختلف كنترل خودباختگي را آزموده و شيوه‌اي را كه كارآيي بيشتري براي آنها دارد، پيدا كنند.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 کوتاه ازروانشناسی ورزشی

روانشناسي ورزشي شاخه‏اي از روانشناسي و علوم ورزشي است كه در ارتباط تنگاتنگ با ساير علوم مرتبط در جهت دستيابي به سلامت و حفظ آن و نيز ارتقاء سطح عملكرد ورزشكاران در تمرينات و رقابتهاي حرفه‏اي، فعاليت مي‏نمايد، روانشناسي ورزشي، خصوصا در سطوح قهرماني و رقابتهاي بين المللي، از اهميت انكار ناپذيري در كمك به تنظيم و جهت‏گيري انرژي ورزشكار، برخوردار بوده و بسياري از ورزشكاران در سطوح جهاني با استفاده از تكنيكها و مهارتهاي اين رشته و نيز بهره‏گيري از مشاوره‏ها و راهنمايي‏هاي روانشناس ورزش، تمامي انرژي جسماني و رواني خود را به منظور ارائه بهترين عملكرد خود در رقابتها به كار مي‏گيرد.


 

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم آبان 1391ساعت 13:48  توسط حمید خطیبی  | 

برنامه تمرینات با وزنه


برنامه تمرینات با وزنه برنامه تمرینات با وزنه ـ جهت بازیکنان فوتبال  


مجموعا 8 هفته و در هفته سه جلسه ـ مقدار وزنه توسط مربی تعیین شود منظور از
۱۲ - ۳ یعنی سه بار تکرار و هر مرتبه ۱۲ بار

 (ساق پا با دستگاه 15ـ3بار) ( شکم ست آپ 30 ـ4 بار) (پرس سینه 12 ـ 3 بار ) (زیر بغل 12ـ 3 بار ) ( اسکات 90 درجه ـ12ـ 3 بار ) ( پشت پا با دستگاه 10 ـ 3 بار ) ( فیله کمر روی دستگاه 20ـ 3 بار ) ( جلو بازو و پشت بازو 12 ـ 3 بار ) ( ساعد و پنجه ها 12 ـ 3 بار ) 


هفته دوم ـ (ساق پا با دستگاه 15ـ3بار) ( شکم ست آپ 40 ـ4 بار) (پرس سینه 12 ـ 3 بار ) (زیر بغل 12ـ 3 بار ) ( اسکات 90 درجه ـ12ـ 3 بار ) ( پشت پا با دستگاه 10 ـ 3 بار ) ( فیله کمر روی دستگاه 20ـ 3 بار ) ( جلو بازو و پشت بازو 12 ـ 3 بار ) ( ساعد و پنجه ها 12 ـ 3 بار )


هفته سوم ـ (ساق پا با دستگاه 15ـ3بار) ( شکم ست آپ 30 ـ6 بار) (پرس سینه 12 ـ 4 بار ) (زیر بغل 12ـ 4 بار ) ( اسکات 90 درجه ـ12ـ 3 بار ) ( سینگل اسکات قیچی 90 ـ 3 بار ) ( پشت پا با دستگاه 10 ـ 3 بار ) ( داخل پا کشاله ران با سیم یا کش 10 ـ 2 بار ) ( فیله کمر روی دستگاه 20ـ 3 بار )( سر شانه 10 ـ 3 بار ) ( جلو بازو و پشت بازو 12 ـ 3 بار ) ( ساعد و پنجه ها 12 ـ 3 بار )


هفته چهارم ـ (ساق پا با دستگاه 15ـ3بار) ( شکم ست آپ 40 ـ3 بار)( شکم شیب 15 ـ 3 بار ) ( پرس سینه 12 ـ 4 بار ) (زیر بغل 12ـ 4 بار ) ( اسکات90 درجه ـ12ـ 3 بار)( سینگل اسکات قیچی 10 ـ 3 بار ) ( پشت پا با دستگاه 12 ـ 3 بار ) ( داخل پا کشاله ران با سیم یا کش 10 ـ2 بار ) ( فیله کمر روی دستگاه 20ـ 3 بار ) ( سر شانه 10 ـ 3 بار )( زوزنقه و پشت 12 ـ 3 بار )  


  ( جلو بازو و پشت بازو 12 ـ 3 بار ) ( ساعد و پنجه ها 12 ـ 3بار )


هفته پنجم ـ (ساق پا با دستگاه 15ـ3بار) ( شکم ست آپ 40 ـ4 بار)( شکم شیب 20ـ 3 بار )( زیر شکم آویزان و خلبانی 15 ـ 3 بار ) ( پرس سینه 12 ـ 4 بار ) (زیر بغل 12ـ 4 بار ) ( اسکات90 درجه ـ12ـ 3 بار)( سینگل اسکات قیچی 10 ـ 3 بار ) ( اسکات جانبی 8 ـ 2 بار ) ( پشت پا با دستگاه 12 ـ 3 بار ) ( داخل پا کشاله ران با سیم یا کش 10 ـ2 بار ) ( فیله کمر روی دستگاه 20ـ 4 بار )( حرکت دو ضرب وزنه برداری 8 ـ 3 بار ) ( سر شانه 10 ـ 3 بار )( زوزنقه و پشت 12 ـ 3 بار ) ( جلو بازو و پشت بازو 12 ـ 3 بار ) ( ساعد و پنجه ها 12 ـ 3بار )


هفته ششم ـ (ساق پا با دستگاه 15ـ3بار) ( شکم ست آپ 40 ـ4 بار)( شکم شیب 15 ـ 3 بار ) (زیر شکم خلبانی و زیر شکم آویزان 15 ـ 3 بار ) ( پرس سینه 12 ـ 4 بار ) (زیر بغل 12ـ 4 بار ) ( اسکات90 درجه ـ12ـ 3 بار)( سینگل اسکات قیچی 10 ـ 3 بار ) (اسکات جانبی 8 ـ 2 بار ) ( پشت پا با دستگاه 12 ـ 3 بار )( جلو پا با دستگاه 10 ـ3 بار ) ( داخل پا کشاله ران با سیم یا کش 10 ـ2 بار ) ( فیله کمر روی دستگاه20ـ 4 بار )( حرکت دو ضرب وزنه برداری 8 ـ 3 بار ) ( سر شانه 10 ـ 3 بار )( زوزنقه و پشت 12 ـ 3 بار ) ( جلو بازو و پشت بازو 12 ـ 3 بار ) ( ساعد و پنجه ها 12 ـ 3بار )


هفته هفتم ـ (ساق پا با دستگاه 15ـ3بار) ( شکم ست آپ 40 ـ4 بار)( شکم شیب 15 ـ 3 بار )(زیر شکم خلبانی و زیر شکم آویزان 15 ـ 4 بار ) ( پرس سینه 12 ـ 4 بار ) (زیر بغل


12ـ 4 بار ) ( اسکات90 درجه ـ12ـ 3 بار)( سینگل اسکات قیچی 10 ـ 3 بار ) (اسکات جانبی 8 ـ 2 بار ) ( پشت پا با دستگاه ـ 3 بار ) ( جلو پا با دستگاه 10 ـ3 بار ) ( داخل پا کشاله ران با سیم یا کش 10 ـ2 بار ) ( فیله کمر روی دستگاه20ـ 4 بار )( حرکت دو ضرب وزنه برداری 8 ـ 3 بار ) ( سر شانه 10 ـ 3 بار )( زوزنقه و پشت 12 ـ 3 بار ) ( جلو بازو و پشت بازو 12 ـ 3 بار ) ( ساعد و پنجه ها 12 ـ 3بار )


هفته هشتم ـ ـ (ساق پا با دستگاه 15ـ3بار) ( شکم ست آپ 40 ـ4 بار)( شکم شیب 15 ـ 3 بار )(زیر شکم خلبانی و زیر شکم آویزان 15 ـ 4 بار ) ( پرس سینه 12 ـ 4 بار ) (زیر بغل


12ـ 4 بار ) ( اسکات90 درجه ـ12ـ 3 بار)( سینگل اسکات قیچی 10 ـ 3 بار ) (اسکات جانبی 8 ـ 2 بار ) ( پشت پا با دستگاه ـ 3 بار ) ( جلو پا با دستگاه 10 ـ3 بار ) ( داخل پا کشاله ران با سیم یا کش 10 ـ2 بار ) ( فیله کمر روی دستگاه20ـ 4 بار )( حرکت دو ضرب وزنه برداری 8 ـ 3 بار ) ( سر شانه 10 ـ 3 بار )( زوزنقه و پشت 12 ـ 3 بار ) ( جلو بازو و پشت بازو 12 ـ 3 بار ) ( ساعد و پنجه ها 12 ـ 3بار )


· تمرینات در هفته 3 روز ـ از مربی نحوه کار با هر دستگاه سئوال شود ـ 


· مکمل ـ گلوتامین به صورت کپسول یا پودر ـ کپسول روزانه 6 تا 8 عدد پس از تمرینات و بین وعده های غذائی ـ به صورت پودر روزانه یک قاشق چایخوری بصورت محلول در آب 20 دقیقه تا دو ساعت پس از تمرین 


· مکملهای پروتئینی 


· آمینو 5000 ـ 8 قرص در روز بین وعده های غذائی و بلافاصله پس از تمرین و قبل از خواب ـ ساخت کارخانه آمری فیت آمریکا 


· آنابولیک آمینو 10000 ساخت کارخانه هیلت این فیت آمریکا 6 قرص در روز نیم ساعت قبل از صبحانه و بلافاصله بعد از تمرین و قبل از خواب 


· قرصها با آب زیاد خورده شود   

+ نوشته شده در  جمعه نوزدهم آبان 1391ساعت 12:7  توسط حمید خطیبی  | 

کاملترین برنامه بدن سازی فوتبال ارايه شده توسط بهترين متخصصان ورزشي قابل استفاده در تمامي رشته ها

 

 

 

 

 برنامه بدنسازی فوتبال(هفته اول):

 

باسمه تعالی

گاها پس ازشنیدن واژه ی"بدنسازی " برخی تصور میکنند

 که حتما بایدوارد یک سالن شدوبا

هالترودمبل وسایروزنه هایی که ورزشکاران رشته ی آرایش

اندام بکار می برندفعالیت نمود.

امابدنسازی در فوتبال (مثل بیشترورزشهای متحرک دیگر)

علاوه بر این مورد

به فعالیتها و تمریناتی مخصوص که همسان با این رشته باشند

احتیاج دارد ومعمولا

بیشتر تمرینات شباهت بسیار زیادی به نوع فعالیتهای بدنی دارد

 که درآن رشته بکار میرود.

درتمریناتی که قرار است برای شما ارائه دهم چند نکته لازم است

بدانید:

اول- باتوجه به درخواست شما و چند بازیکن دیگر که دررده ی

شما هستند سعی شده

تا سن شما(جوانان) درتنظیم این برنامه لحاظ شود.

دوم-تمرینات با توجه به زمان پیشنهادی(چهارماه)  ابتدائا سبک

وساده هستند وبه مرور

بر فشارتمرینات افزوده میشود

سوم-باتوجه به اینکه اصل تمرینات در فصل سرما اجرامیشوند

گرم کردن کافی وصحیح بسیارحائزاهمیت است.

چهارم- نکاتی که درخلال دوره لازم باشد به همین صورت اطلاع

میدهم.

پنجم- برنامه بصورت هفتگی است ودرپایان هرهفته برنامه هفته

 بعد روی شبکه گذاشته میشود

ششم-هفته های اول درهرهفته سه جلسه گنجانده شده که در

 مرحله بعد بامشورت خودتان بیشتریاکمترخواهدشد.

 

هفتم-تمرینات هرجلسه راباید ازهردوجدول  شماره یک وشماره

 دو برداشت نمود.

هشتم –سوالات خودرا میتوانید درقسمت(نظرات شما) بگذارید

 ویاتماس بگیرید.

نهم-معمولاانجام تمرینات هوازی درصبح و تمرینات غیرهوازی

 دربعدازظهرپیشنهادمیشونداما فعلا دربرنامه ما بهتراست طبق

 جداول تنظیم شده ادامه دهیم.

                                          جدول شماره یک( تمرینات هوازی):

 

جلسه

 

نوع فعالیت

طول کل مسیر

زمان

درصدفشارتمرین

هدف تمرین

توضیحات

اول

دویدن عادی وآرام

1500متر

تا1700

10الی15 دقیقه

30الی 50

امادگی هوازی

بعدازگرم کردن وحرکات کششی

دوم

سوم

 

 

 

 

 

 

                     

پس از انجام جدول شماره یک بمدت 10الی15دقیقه کاربا توپ مخصوصا

فعالیت های تکنیکی فراموش نشودسپس درادامه به انجام برنامه جدول

 شماره دو میپردازیم(فقط جلسه اول ازجدول شماره یک وجلسه اول از

جدول شماره دوراانجام میدهیم)::

جدول شماره دو(تمرینات غیرهوازی):

جلسه

 

نوع تمرین

 

مسافت

تعداد (تکرار)

 

شدت-فشار

توضیحات

اول

دوسرعت کوتاه

......................

دوسرعت کوتاه

 

10متر

......................

20متر

5 بار

......................

4 بار

متوسط

......................

"

20 الی 30 ثانیه استراحت غیرفعال بین هرفعالیت

دوم

دوسرعت کوتاه

......................

دوسرعت کوتاه

 

10متر

......................

20متر

6 بار

......................

6 بار

متوسط

......................

"

 

"

سوم

دوسرعت کوتاه

......................

دوسرعت کوتاه

 

20متر

....................

30 متر .

6 بار

.....................

3 بار

متوسط

......................

"

 

"

 

 

 

 

 

 

 

 

      ازمهتمرین قسمتهای هرتمرین "سردکردن بدن" درپایان میباشد

که توصیه میکنم هرگز فراموش نشود.  فعلا (خسته نباشید).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 هفته دوم:

  نکات ۹ گانه ای که در ابتدای برنامه هفته اول ذکرشدرافراموش نکنید.

حسابی گرم کنید...بسم الله: 

جدول شماره یک:

جلسه

 

نوع فعالیت

طول کل مسیر

زمان

درصدفشارتمرین

هدف تمرین

توضیحات

اول

دویدن عادی وآرام

2200مترتا

3000

متر

10الی15 دقیقه

30الی 50

امادگی هوازی

بعدازگرم کردن وحرکات کششی

دوم

سوم

 

 

 

 

 

 

 

 

تمرین تکمیلی شماره یک: حرکت به جلو همراه با بالا آ وردن زانوها

 روی سینه و برگشت همان مسیر وبالا آوردن زانو ازعقب.

تمرین تکمیلی شماره دو:پرش جفت پا ازبغل (زیگزاگ)

 

تمرین تکمیلی شماره سه: پرش جفت پادرحال حرکت

( زیگزاگی رو به جلو)

 

جدول شماره دو: 

جلسه

 

نوع تمرین

 

مسافت

(یا تعدادحرکات)

تعداد (راند)

 

شدت-فشار

توضیحات

 

 

 

 

 

اول

دوسرعت کوتاه

......................

دوسرعت کوتا

.....................

حرکات کششی پاوکمر

.......................

دوسرعت کوتاه

....................

تمرین تکمیلی شماره یک

......................

عضلات شکمی درازونشست

 

20متر

......................

10متر

......................

 

 

......................

30متر

....................

50 متر

 

......................

7حرکت

4 بار

......................

5 بار

......................

 

 

......................

4 بار

....................

2 بار

 

...................

3 بار

 

متوسط

......................

"

......................

 

"

......................

"

.....................

"

 

....................

"

40 الی45ثانیه استراحت فعال بین هرفعالیت

 

 

................

ماساژشکم پس از پایان فعالیت

 

 

 

 

 

 

 

دوم

دوسرعت کوتاه

......................

دوسرعت کوتاه

.....................

حرکات کششی درحال حرکت

.......................

تمرین تکمیلی شماره دو

......................

عضلات شکمی درازونشست

......................

دوسرعت کوتاه

 

 

20متر

......................

10متر

......................

 

 

......................

 

15 حرمت

.....................

10حرکت

 

......................

20 متر

4 بار

......................

6 بار

......................

 

 

......................

 

2 بار

......................

5 بار

 

......................

6 بار

 

 

متوسط

......................

"

......................

 

"

......................

"

 

.....................

"

 

.....................

"

 

"

 

 

 

 

 

 

 

......................

ماساژشکم پس از پایان فعالیت

......................

 

 

 

 

 

 

سوم

دوسرعت کوتاه

......................

دوسرعت کوتاه

.....................

حرکات کششی درحال حرکت

.......................

عضلات شکمی درازونشست

......................

تمرین تکمیلی شماره  سه

......................

دوسرعت کوتاه

......................

 

20متر

......................

10متر

......................

 

 

......................

7حرکت

 

.....................

50 متر

 

....................

30 متر

....................

 

3 بار

......................

4 بار

......................

 

 

......................

7 بار

 

......................

2 بار

 

......................

6 بار

......................

متوسط

......................

"

......................

 

"

......................

"

 

.....................

"

 

.....................

"

.....................

 

"

 

 

 

 

......................

ماساژشکم پس از پایان فعالیت

......................

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ازمهتمرین قسمتهای هرتمرین "سردکردن بدن" درپایان میباشد

 که توصیه میکنم هرگز فراموش نشود.  فعلا (خسته نباشید).

 

 موفق باشید.ح/خ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 برنامه هفته سوم:

 

جدول شماره یک:

جلسه

 

نوع فعالیت

طول کل مسیر

زمان

درصدفشارتمرین

هدف تمرین

توضیحات

اول

دویدن عادی وآرام

2500مترتا

3200

متر

15 الی             20دقیقه

30الی 50

امادگی هوازی

بعدازگرم کردن وحرکات کششی

دوم

سوم

 

 

 

 

 

 

 

جدول شماره شماره دو:

 

جلسه

 

نوع تمرین

 

مسافت

(یا تعدادحرکات)

تعداد (راند)

 

شدت-فشار

توضیحات

 

 

 

 

 

اول

دوسرعت کوتاه

......................

دوسرعت کوتا

.....................

حرکات کششی پاوکمر

.......................

دوسرعت کوتاه

....................

تمرین تکمیلی شماره یک

......................

عضلات شکمی درازونشست

 

10متر

......................

20 متر

......................

 

 

......................

40 متر

....................

50 متر

 

......................

5 حرکت ازچپ

5حرکت ازراست

6 بار

......................

2 بار

......................

 

 

......................

2 بار

....................

2 بار

 

...................

3 بار

 

متوسط

......................

"

......................

 

"

......................

"

.....................

"

 

....................

"

40 الی45ثانیه استراحت فعال بین هرفعالیت

 

 

................

ماساژشکم پس از پایان فعالیت

 

 

 

 

 

 

 

دوم

دوسرعت کوتاه

......................

دوسرعت کوتاه

.....................

حرکات کششی درحال حرکت

......................

دوسرعت کوتاه

.......................

تمرین تکمیلی شماره دو

......................

عضلات شکمی درازونشست

 

......................

دوسرعت کوتاه

 

 

10متر

......................

20 متر

......................

 

 

....................

40 متر

......................

 

15 حرمت

.....................

4حرکت ازچپ

4حرکت ازراست

 

......................

200 متر

8بلر

......................

3 بار

......................

 

 

......................

4 بار

......................

2 بار

 

......................

5 بار

 

 

......................

2 بار

 

 

متوسط

......................

"

......................

 

"

......................

"

......................

 

 

.....................

"

 

 

.....................

"

 

"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

......................

ماساژشکم پس از پایان فعالیت

 

......................

 

 

 

 

 

 

 

سوم

دوسرعت کوتاه

......................

دوسرعت کوتاه

....................

. دوسرعت کوتاه

....................

حرکات کششی درحال حرکت

.......................

عضلات شکمی درازونشست

 

......................

تمرین تکمیلی شماره  سه

......................

دوسرعت کوتاه

......................

 

10متر

......................

20 متر

......................

40 متر

......................

 

 

......................

4 حرکت راست

4 حرکت چپ

 

.....................

50 متر

 

....................

100 متر

....................

 

10 بار

......................

5 بار

......................

6 بار

......................

 

 

......................

7 بار

 

 

......................

2 بار

 

......................

2 بار

......................

متوسط

......................

"

......................

 

......................

 

"

......................

"

 

 

.....................

"

 

.....................

"

.....................

 

"

 

 

 

 

 

 

......................

ماساژشکم پس از پایان فعالیت

 

......................

 

 

 

 توضیحات درمورد تمرینات تکمیلی دربرنامه هفته دوم گنجانده

شده است.

اگربتوانید برنامه دوهای سرعت کوتاه درجدول شماره دو را در

لابه لای دویدنهای

استقامتی جدول شماره یک جای دهید تمرین از شادابی بهتر

پیشرفت بیشتری

برخوردار خواهدشد.(تمرینات اینتروال).

موفق باشید.حميد/خطيبي

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم آبان 1391ساعت 13:26  توسط حمید خطیبی  | 

عکس های بهترین بازیکن جهان همراه با لینک های اپلود جهت گذاشتن در سایتها و وبلاگها

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم آبان 1391ساعت 10:23  توسط حمید خطیبی  | 

لیووونل مسی

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم آبان 1391ساعت 10:8  توسط حمید خطیبی  | 

مسی

آپلود , آپلود عكس , آپلود سنتر , آپلود فايل , آپلود دائمي">
+ نوشته شده در  پنجشنبه یازدهم آبان 1391ساعت 9:55  توسط حمید خطیبی  | 

بهترین تغذیه ممکن برای یک ورزشکار

 

 

اگر بخواهم نود دقیقه خوب  فوتبال بازی کنم ودر تمرین یا مسابقه احساس خستگی کمتری داشته باشم باید چه غذایی بخورم؟

بهترین زمان استفاده از این غذاها چه موقعیست؟

آیا فقط باید قبل از تمرین غذا خورد یا حین تمرین هم تغذیه لازمست؟

فوتبالیست های حرفه ای چه غذاهایی می خورند؟

آیا می توانم  با غذاهای معمولی که  در منزل هست خودم را به سطح بالا و مناسب انرژی برای تمرین برسانم؟

آیا؟... آیا؟... آیا؟...

(شرح کامل مقاله در ادامه مطلب)


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 کافئین عملکرد در هوای گرم را افزایش می دهد:

 

مطالعه ای که در Toledo اسپانیا انجام شد نشان می دهد که دادن کافئین به رقابت کنندگان دوچرخه سواری دچار کمبود آب بدن ، به آنها کمک می کند در هوای گرم سریعتر ، طولانی تر و با قدرت رکاب بزنند

((Medicine and Science in Sports and Exercise, July 2008. وقتی با آب و کربوهیدرات ها ترکیب شود، مصرف کافئین نیروی انقباض ماهیچه ها را افزایش می دهد که به آنها کمک می کند با قدرت بیشتری رکاب بزنند. تقریبا تمام دوچرخه سوارهای حرفه ای شکلی از کافئین را مصرف می کنند چون می دانند که به سریعتر راندن آنها کمک می کند.

مطالعه دیگری که اخیرا در دانشگاه ایلینویز  در اورباناکمپین انجام شد نشان می دهد که کافئین به کاهش درد ماهیچه در دوچرخه سوارهایی که به طور شدید و طولانی رکاب می زنند کمک می کند.

(International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism, May 2008).مطالعات دیگر نشان داده اند که کافئین تنها زمانی که شخص در حال استراحت است ادرار آور می باشد ، نه در حال ورزش.

می توان انتظار داشت این منافع گزارش شده کافئین برای دوچرخه سوارها در مورد دیگر ورزش ها هم به کار رود.اما ، افراد دچار آسیب قلبی در مورد مصرف کافئین قبل از ورزش احتیاط کنند. کافئین محرک است و ممکن است احتمال دچار شدن به ضربان قلب نامنطم را افزایش دهد.

باتشکر

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ورزش با شکم گرسنه :

 

 

 

با شکم خالی نباید ورزش کرد ؟  بدنی را که غذای لازم به آن نرسیده نباید به انجام حرکت های ورزشی واداشت .کسانی که در هنگام گرسنگی ورزش کنند (به ویژه در حالت ناشتا) قند خونشان پائین می آید که در این حالت هم خستگی زودتر رخ می دهد و هم این که فرد در وضعیتی خطرناک قرار می گیرد، بطوریکه ممکن است به سیستم عصبی آنها آسیب برسد. زمانی که قند کافی برای فعالیت دستگاه اعصاب مرکزی در دسترس نباشد به ناچار مغز از اجسام کتونی (از محصولات پایانی سوخت چربی) به عنوان سوخت استفاده می کند، که ادامه این حالت خطرناک است چون اجسام کتونی منبع انرژی مناسبی برای مغز نیستند. منبع اصلی و فوری و در دسترس برای فراهم کردن نیرو و تغذیه مغز ، گلوکز است. از طرفی گلوکز مهمترین منبع تولید انرژی برای سلول های بدن است ، بخصوص که بیش از 95 درصد از انرژی مورد نیاز سلول های مغز که در مجموع 25 درصد ازکل انرژی مورد نیاز بدن است ، مستقیما و منحصرا از سوختن گلوکز تامین می شود. هرگاه ذخائر گلوکز کاهش یابد ، بیهوشی و اختلال در کار مغز و به دنبال آن اختلال در تمام بدن رخ می دهد. باتشکراسرارفوتبال 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 نقش آب در عملکرد ورزشکاران

درمورد خدمت هایی که آب در حق ما ورزشکارها میکند چقدر اطلاعات داریم؟

آیا فقط تشنگی را رفع میکند....(ادامه مطلب)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 مکمل های غذایی

آیا استفاده از مکمل های غذایی مورد تایید میباشد؟

آیا استفاده ی کم یا زیاد آن میتواند سودمند یا مضر باشد؟

دراین پست مطلب جالبی در مورد سوالات بالا گذاشته شده که دعوت میکنم

 در ادامه مطلب مشاهده فرمایید.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 مطالبی درمورد رژیم غذایی ورزشکاران

رژیم غذایی یک ورزشکار باید در یک مطلب اساسی با رژیم غذایی فرد عادی تفاوت داشته باشد . ورزشکاران علاوه بر احتیاجات زندگی روزمره ، نیاز به سوخت برای تمرین و مسابقه دارند غذا سوخت لازم برای ورزشکاران را تأمین می کند ولی اغلب ورزشکاران از سوختی که در مخازن خود میریزند غافلند . پروتئین ، چربی و کربو هیدراتها سوخت بدن ( انرژی ) شما هستند . همه غذا ها ترکیب یکسانی از نظر محتوا ندارند . همانگونه که ماشینهای مسابقه نیاز به بنزین با درجه اکتان بالا دارند. ورزشکاران نیز نیاز به مواد غذایی دارای درجه کربوهیدرات بالا دارند .

کالری

یک ورزشکار نوجوان ( به خصوص فردی که در حال رشد است ) نسبت به هر زمان دیگری از زندگی نیاز بیشتری به کالری دارد . انرژی مورد نیاز همچنین به نوع ورزش تخصصی و برنامه تمرین شما بستگی دارد . یک دختر نوجوان با جثه متوسط که دارای فعالیت متوسط و هنوز در حال رشد است به حدود 2200 کالری در روز نیاز دارد ، حال آنکه یک دختر 15 ساله با جثه کوچک که رشدش کامل شده به حدود 1800 کالری یا کمتر نیاز دارد . پسران نوجوان بالاخص نیاز بسیاری به کالری دارند . یک پسر نوجوان در حداکثر رشد ممکن است به 4000 کالری در روز احتیاج داشته باشد . میزان کالری که در ورزش نیز می سوزد متفاوت است تمرین پیش از یک فصل در یک تیم فوتبال ممکن است در روز 500 کالری یا بیشتر بسوزاند.

کربوهیدراتها

کربوهیدراتها بهترین سوخت برای ورزشکاران هستند.چرا که در مقایسه با چربی و پروتئین برای سوختن نیاز به اکسیژن کمتری دارند.در صورتی که به اندازه کافی از کربوهیدراتها استفاده کنید قادر خواهد بود شدیدتر ورزش کنید.(چه در هنگام ورزش و چه در مسابقه)

یک رژیم پر کربوهیدرات به شما اجازه میدهد که به خاطر بازسازی ذخایر کربوهیدراتی و کاهش زمان بازگشت به حالت اولیه سخت تر تمرین نمایید.رژیم غذایی در زمان تمرین به ویژه حائز اهمیت است.چرا که اگر شما قادر به تمرین شدیدتر باشید،در طی مسابقه نیز به سطوح بالاتری از کارایی می رسید.هر بادی60-50 در صد کالری مصرفی خود را از کربوهیدراتها تأمین کند.به عنوان یک ورزشکار شما حتی به مقادیر بیشتری در حد 70-60 در صد کالری مصرفی 10-6 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن نیاز خواهد داشت.در صورتی که یک ورزشکار استقامتی هستید،نیاز شما به کربوهیدرات میتواند تا 90-70 در صداز کالری مورد نیاز روزانه شما افزایش یابد.

غذاهای کم محتوا ذخایر کربوهیدرات بدن شما را کاهش خواهد داد و انرژی شما را تحلیل خواهند برد.به نحو مشابه،در صورتی که به جای کربوهیدراتها از غذاهای پرچرب و پر پروتئین استفاده کنید،نخواهید توانست انرژی مناسب برای تمرین و مسابقه مطلوب را تأمین نماید.

پروتئین

زمانیکه به عنوان منبعmaintenance انرژي بكار رود پروتئین در رشد،نگه داری و ترمیم بافتهای بدن دخالت دارد.بر خلاف کربوهیدراتها یک سوخت گرانبها و کم بازده به شمار می آید.از آن جهت گرانبها محسوب می شود که به خاطر مصرف شدن به عنوان سوخت، پروتئین نخست باید به کربوهیدرات یا چربی تبدیل شود که مستلزم صرف انرژی و تولید سموم است.شما برای دفع سموم آب را از دست می دهید که میتواند به کم آبی(دهیدراسیون) منجر شود که خطری برای ورزشکاران است.از آن جهت کم بازده است که استفاده از پروتئین به منظور تأمین انرژی با نقش اولیه پروتئین یعنی رشد،نگهداری و ترمیم بدن سازگار نیست.

از آنجا که بدن ورزشکاران کمی بیشتر در معرض آسیب و جراحت می باشد،نیاز ورزشکار به پروتئین کمی بیشتر از یک فرد غیر ورزشکار است.در صورتی که ورزشکار به برنامه های پرورش اندام و افزایش حجم عضله می پردازد،نیاز به پروتئین بیشتری دارد.برای ورزشکاران استقامتی پروتئین نقش یک باک سوختی ذخیره و به عنوان پشتیبانی کربوهیدراتها سوخت اصلی را ایفا می کند.در کتب،توصیه میشود که یک ورزشکار در حال رشد حدود5/1 گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن مصرف کند.استفاده از یک رژیم متعادل نیاز پروتئینی ورزشکار را تأمین میکند و نیازی به مکمل های پروتئینی وجود ندارد.مصرف زیاد پروتئین میتواند با افزایش ازت،اوره و آمونیوم موجب ضعف شدید گردد.در ورزشکارانی که فراورده های گوشتی و لبنی را مصرف نمی کنند یا رژیم های خاص گیاهخواری دارند ممکن است نیاز به پروتئین تأمین نشود.

به هر حال همیشه باید این 8 نکته را مد نظر قرار داد که رشد عضلانی با خوردن غذاهای پر پروتئین افزایش نمی یابد بلکه ورزش است که باعث بزرگی عضلات میگردد.

چربی

با وجود آنکه اغلب ورزشکاران تلقی نامناسبی از چربی دارند،شما باید بدانید که چربی یک ماده مغذی ضروری است و نقشهای حیاتی زیادی را ایفا می کند.

چربی پوست و بدن را تشکیل می دهد.

از طریق ساخت هورمونها بدنتان را تنظیم میکند.

به حالت عایق و محافظ برای احشای داخلی عمل میکند.

به ترمیم بافتهای آسیب دیده و جنگ با عفونت ها کمک میکند.

منبعی برای انرژی است.

چربیها راهی برای ذخیره انرژی در بدن هستند.چربیها را به عنوان یک باک ذخبره در نظر بگیرید.شما دوست دارید که سوخت ذخیره کافی داشته باشید ولی یک باک سنگین به قیمت از دست رفتن سرعت و قدرت شما تمام می شود.

ورزشکارای تقریبأ به همان اندازه افراد غیر ورزشکار به چربی نیاز دارند.ولی از آنجا که ورزشکاران به کالریهای بیشتری نیازمندند و باید نیاز مضاعف خود به کالری را از کربوهیدرتها تأمین کنند،درصد توصیه شده کالری از چربی کمتر است(25-20 درصد برای ورزشکارران در مقابل 30-20درصد برای غیرورزشکار)

به عنوان مثال یک غیر ورزشکار و یک ورزشکار ممکن است هر دو 600 کالری از چربی بدست آورند،ولی در فرد غیرورزشکار 2000 کالری و در فرد ورزشکار3000 کالری است.کربوهیدراتها و پروتئین باید 1000 کالری اضافی مورد نیاز ورزشکار را تأمین کنند.

مایعات و الکترولیتها

ورزشکاران به نوشیدن مایعات و الکترولیتهای اضافی نیاز دارند تا بدنشان را سرد نگه دارند.یک فرد بزرگسال متوسط باید در روز10- 8 لیوان مایعات مصرف نماید.نیاز شما به مایعات ممکن است در زمان بیش از یک ساعت فعالیت در گرما به دو یا حتی سه برابر افزایش بیابد حتی در روزهای خنک و فعالیت های کوتاه مدت شما باید بیشتر از یک فرد غیر ورزشکار بنوشید.

ویتامین و املاح

زمانی که انرژی بیشتری مصزف کنید،افزایش می یابد.نیاز شما به بسیاری از ویتامین های خانوادهB که به بدن در سوختن کربوهیدراتها کمک میکنند در غلات و حبوبات یافت میشود.ویتامین های B و آنهایی که به پردازش پروتئینی ها یاری میرسانند در فراورده های گوشتی و لبنی وجود دارند،بنابراین شما می توانید از طریق خوردن بیشتر این غذا با یک تیر دو نشان بزنید و افزایش نیاز خود به انرژی را رفع کنید.

باتشکراسرارفوتبال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 چربی ها

چربی

با وجود آنکه اغلب ورزشکاران تلقی نامناسبی از چربی دارند،شما باید بدانید که چربی یک ماده مغذی ضروری است و نقشهای حیاتی زیادی را ایفا می کند.

چربی پوست و بدن را تشکیل می دهد.

از طریق ساخت هورمونها بدنتان را تنظیم میکند.

به حالت عایق و محافظ برای احشای داخلی عمل میکند.

به ترمیم بافتهای آسیب دیده و جنگ با عفونت ها کمک میکند.

منبعی برای انرژی است.

چربیها راهی برای ذخیره انرژی در بدن هستند.چربیها را به عنوان یک باک ذخبره در نظر بگیرید.شما دوست دارید که سوخت ذخیره کافی داشته باشید ولی یک باک سنگین به قیمت از دست رفتن سرعت و قدرت شما تمام می شود.

ورزشکارای تقریبأ به همان اندازه افراد غیر ورزشکار به چربی نیاز دارند.ولی از آنجا که ورزشکاران به کالریهای بیشتری نیازمندند و باید نیاز مضاعف خود به کالری را از کربوهیدرتها تأمین کنند،درصد توصیه شده کالری از چربی کمتر است(25-20 درصد برای ورزشکارران در مقابل 30-20درصد برای غیرورزشکار)

به عنوان مثال یک غیر ورزشکار و یک ورزشکار ممکن است هر دو 600 کالری از چربی بدست آورند،ولی در فرد غیرورزشکار 2000 کالری و در فرد ورزشکار3000 کالری است.کربوهیدراتها و پروتئین باید 1000 کالری اضافی مورد نیاز ورزشکار را تأمین کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 کربوهیدراتها

کربوهیدراتها بهترین سوخت برای ورزشکاران هستند.چرا که در مقایسه با چربی و پروتئین برای سوختن نیاز به اکسیژن کمتری دارند.در صورتی که به اندازه کافی از کربوهیدراتها استفاده کنید قادر خواهد بود شدیدتر ورزش کنید.(چه در هنگام ورزش و چه در مسابقه)

یک رژیم پر کربوهیدرات به شما اجازه میدهد که به خاطر بازسازی ذخایر کربوهیدراتی و کاهش زمان بازگشت به حالت اولیه سخت تر تمرین نمایید.رژیم غذایی در زمان تمرین به ویژه حائز اهمیت است.چرا که اگر شما قادر به تمرین شدیدتر باشید،در طی مسابقه نیز به سطوح بالاتری از کارایی می رسید.هر بادی60-50 در صد کالری مصرفی خود را از کربوهیدراتها تأمین کند.به عنوان یک ورزشکار شما حتی به مقادیر بیشتری در حد 70-60 در صد کالری مصرفی 10-6 گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن نیاز خواهد داشت.در صورتی که یک ورزشکار استقامتی هستید،نیاز شما به کربوهیدرات میتواند تا 90-70 در صداز کالری مورد نیاز روزانه شما افزایش یابد.

غذاهای کم محتوا ذخایر کربوهیدرات بدن شما را کاهش خواهد داد و انرژی شما را تحلیل خواهند برد.به نحو مشابه،در صورتی که به جای کربوهیدراتها از غذاهای پرچرب و پر پروتئین استفاده کنید،نخواهید توانست انرژی مناسب برای تمرین و مسابقه مطلوب را تأمین نماید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 کالری

 

یک ورزشکار نوجوان ( به خصوص فردی که در حال رشد است ) نسبت به هر زمان دیگری از زندگی نیاز بیشتری به کالری دارد . انرژی مورد نیاز همچنین به نوع ورزش تخصصی و برنامه تمرین شما بستگی دارد . یک دختر نوجوان با جثه متوسط که دارای فعالیت متوسط و هنوز در حال رشد است به حدود 2200 کالری در روز نیاز دارد ، حال آنکه یک دختر 15 ساله با جثه کوچک که رشدش کامل شده به حدود 1800 کالری یا کمتر نیاز دارد . پسران نوجوان بالاخص نیاز بسیاری به کالری دارند . یک پسر نوجوان در حداکثر رشد ممکن است به 4000 کالری در روز احتیاج داشته باشد . میزان کالری که در ورزش نیز می سوزد متفاوت است تمرین پیش از یک فصل در یک تیم فوتبال ممکن است در روز 500 کالری یا بیشتر بسوزاند.

|

 

+ نوشته شده در  شنبه ششم آبان 1391ساعت 12:25  توسط حمید خطیبی  | 

اینشتین ؛ از صفر تا صد

● اینشتین نو گل باغ زندگی!

آلبرت در ۱۸۷۹ در آلمان و در خانواده ای یهودی متولد می شود. مادرش معلم بود و پدرش یک جورهایی مهندس الکترونیک محسوب می شد. آلبرت کوچک دوران تحصیل خودش را در یک مدرسه کاتولیک در مونیخ شروع می کند. با وجودی که لکنت زبان داشت، از دانش آموزان باهوش مدرسه به حساب می آمد. یک دوست خانوادگی که دانشجوی پزشکی بود، برای اولین بار آلبرت را با کتاب و فلسفه آشنا کرد و در واقع شد اولین مشوق او.

 

● نوجوانی که اصلا نابغه نبود!

اینشتین ۱۲ ساله بود که در یک کالج شبانه روزی ثبت نام کرد. پدرش اصرار دارد که آلبرت مهندس الکترونیک شود اما آلبرت بازیگوش تر از این حرف ها بود. او در همان سال اول با درس ها، معلم ها و قوانین کالج به مشکل برمی خورد و درس را رها می کند. اینشتین هم مثل ما، همی شه از اینکه روحیه خلاق و مبتکر در قوانین خشک آموزشی خفه می شد، گلایه و شکایت می کرد! آلبرت ۱۵ ساله بود که پدرش درتجارت ورشکسته شد، زیرا جریان الکتریسیته اختراع شده بود و دیگر نیازی به الکتریسیته ساکن نبود. برای همین آن ها به ایتالیا مهاجرت کردند؛ البته بدون آلبرت! در همین سال بود که آلبرت اولین مقاله خودش درباره الکترومغناطیس را منتشر کرد.

● پس کی نابغه می شوی پسر؟!

آلبرت که کلا قید رفتن به ایتالیا را زده بود، در دانشکده فنی زوریخ ثبت نام می کند. اما چون دوره دبیرستان را تمام نکرده بود، با پارتی بازی فقط می توانست در امتحان ورودی شرکت کند تا بتواند وارد دانشکده شود. با وجود نمرات استثنایی فیزیک و ریاضی، بقیه نمراتش آن قدر کم است که در آزمون ورودی رد می شود. اینشتین حالا ۱۶ ساله شده و دومین مقاله خود را در زمینه باریکه نور منتشر می کند. در همین سال باز هم با پارتی بازی! توسط دوست پدرش به سوئیس فرستاده می شود تا دبیرستانش را تمام کند. البته من حدس می زنم دلیل اینکه مجبور شدند او را به سوئیس بفرستند، این بوده که در اروپای قدیم فقط در سوئیس مدرسه غیرانتفاعی اختراع شده بوده!! بالاخره بعد از مشقات فراوان و با کمک دعای خیر پدر و مادر، آلبرت در ۱۷ سالگی گواهی پایان دوره دبیرستانش را به سلامتی دریافت می کند. سپس دانشجوی رشته ریاضی فیزیک دانشگاه پلی تکنیک زوریخ می شود.

● مرد خانواده می شود!

در سال ۱۸۹۶ آن شتری که بالاخره یک روزی در خانه همه مینشیند، گذرش به دور و بر آلبرت می افتد و او با همکلاسی اش ازدواج می کند. در سال ۱۹۰۰ اینشتین فارغ التحصیل می شود و در همین سال است که سومین مقاله خود را منتشر می کند. او تابعیت سوئیس را می پذیرد و وقتی می بیند زندگی اش نمی چرخد، به کمک پدر یکی از همکلاسی هایش در دفتر دارایی های علمی فدرال کاری پیدا می کند. او در این اداره به عنوان کارپرداز ثبت اختراعات و دستیار آزمایشگاه مشغول به کار می شود.

● حالا نابغه است!

انگار اداره ثبت اختراعات همان فرصتی است که اینشتین انتظارش را می کشیده. او در آن جا دوستان مخترعی پیدا می کند و وقتی می بیند آن ها هم پایه هستند، جلسات هفتگی بحث و پژوهش به راه می اندازد. اینشتین آن چنان با مباحث علمی جدید فیزیک سر و کاری ندارد و بیشتر وقتش را به تحقیق درباره سیگنال های الکتریکی و زمان بندی ماشین های الکتریکی می پردازد. در این راه او به مشکلات زیادی برمی خورد که تلاش او برای رفع آن ها به یک زلزله علمی منتهی می شود. قانون نسبیت اینشتین در سال ۱۹۰۵ به دنیا می آید. اینشتین تئوری اش را در ۴ مقاله توصیف و منتشر می کند تا سال ۱۹۰۵، سال شگفت انگیز اینشتین نام بگیرد.

● او دیگر یک کارمند معمولی نیست!

در سال ۱۹۰۶ آلبرت به دانشجوی اختصاصی دانشگاه برن تبدیل می شود. ۲ سال بعد مقاله ای درباره شکست نور می نویسد و در آن توضیح می دهد که چرا آسمان و دریا آبی هستند. در سال ۱۹۱۱، اینشتین در دانشگاه زوریخ رسما به مقام پروفسوری می رسد و دانشگاه پراگ هم مرام می گذارد به او مقام فول پروفسوری می دهد. در سال ۱۹۱۴ بعد از این موفقیت ها اما آلبرت در زندگی شخصی شکست می خورد و از همسر اولش جدا می شود. اینشتین به عنوان استاد در دانشگاه برلین مشغول به کار می شود. روزها به سرعت گذشت و جنگ جهانی شروع شد. اینشتین در این سال ها بیشتر روی لیزر کار می کند و در سال ۱۹۲۱ برنده جایزه نوبل می شود. او دوباره ازدواج می کند و به آمریکا می رود. او در سال های پایانی عمرش دچار افسردگی می شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم آبان 1391ساعت 12:34  توسط حمید خطیبی  | 

معرفی باشگاه رئال مادرید

باشگاه فوتبال رئال مادرید (به اسپانیایی: Real Madrid Club de Fútbol) یک باشگاه حرفه‌ای فوتبال است که در مادرید، پایتخت اسپانیا قرار دارد. رئال موفق‌ترین تیم تاریخ فوتبال اسپانیا و بهترین تیم فوتبال قرن ۲۰ به انتخاب فیفا است. آن‌ها دارای رکورد ۳۱ بار قهرمانی در لالیگا، ۱۸ قهرمانی در کوپا دل ری (جام حذفی)، ۸ سوپرکاپ اسپانیا، ۹ قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا، ۲ جام یوفا، ۱ سوپرکاپ اروپا و ۳ قهرمانی در جام باشگاه‌های جهان هستند. رئالی‌ها هم‌اکنون نیز عضو گروه ۱۴ هستند. کلمهٔ رئال در زبان اسپانیایی، به معنی «سلطنتی» است، این لقب را شاه آلفونسو سیزدهم در سال ۱۹۲۰ بر این تیم نهاد. همچنین در همان سال، شکل یک تاج نیز بر روی آرم این باشگاه قرار گرفت.

رئالی‌ها در طی تاریخ خود، حتی یک بار هم از لیگ اول اسپانیا (لالیگا) خارج نشدند و همیشه در این لیگ حضور داشتند. آن‌ها از دهه ۵۰ بود که خود را به عنوان یکی از قدرت‌های فوتبال اسپانیا و اروپا به همگان معرفی کردند. در دهه ۸۰ یکی از بهترین دوران‌های خود را داشتند و یکی از بهترین تیم‌ها بودند (معروف به «تیم کرکس‌ها») که موفق به کسب دو جام یوفا، ۵ قهرمانی متوالی اسپانیا، ۱ قهرمانی جام اسپانیا و ۳ قهرمانی سوپرکاپ اسپانیا شدند.

لباس تیم از ابتدا به رنگ سفید بوده‌است. هر چند که رنگ آبی که در ابتدا کاملاً در لباس تیم مشخص بود، بارها به‌خاطر زیباترشدن و یا تغییر حامی مالی تیم، دچار تغییر شد. ورزشگاه خانگی آن‌ها، سانتیاگو برنابئوست که گنجایش ۸۰٫۳۵۴ نفر به صورت نشسته را داراست. این ورزشگاه در مرکز شهر مادرید قرار دارد و از سال ۱۹۴۷، ورزشگاه اختصاصی این تیم شد. این ورزشگاه تاکنون ۴ بار و در سال‌های ۱۹۵۷، ۱۹۶۹، ۱۹۸۰ و ۲۰۱۰، میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا بوده‌است.

رئال مادرید سال‌هاست که در لالیگا، از تیم‌های قدرتمند محسوب می‌شود و رقیب اصلی تیم نیز، بارسلوناست. از نظر درآمد، رئال مادرید با ۴۱۰ میلیون یورو درآمد در صدر تیم‌های دنیا قرار دارد و با ارزشی معادل ۹۵۰ میلیون یورو، تا سال ۲۰۰۸، دومین تیم پرارزش دنیا بود.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم آبان 1391ساعت 11:48  توسط حمید خطیبی  | 

بیوگرافی کریستین رونالدو :

۰کریستیانو رونالدو (دوس سانتوس آویرا) متولد پنجم فوریه سال 1985 که بیشتر با نام (کریستیانو رونالدو) معروف می‌باشد،
فوتبالیست پرتغالی در رده حرفه‌ای است که در تیم‌های (منچستریونایتد) و (ملی پرتغال) بازی می‌کند. او یکی از بهترین بازیکنان دنیا و یکی از بهترین استعدادهای امروز فوتبال است.
کریستیانو رونالدو در شهر (فانچال) در منطقه (مادیرا) در کشور پرتغال به دنیا آمد. مادر (ماریا دولورس داس آویرا) و پدرش (خوزه دینیس آویرا) بود. او یک برادر به نام (هوگو) و دو خواهر به نام‌های (الما) و (کاتیا) دارد.
نام رونالدو در کشور پرتغال نام رایجی نیست ولی پدر و مادرش به خاطر (رونالد ریگان) رییس‌جمهور آمریکا نام او را رونالدو گذاشتند زیرا ریگان هنرپیشه مورد علاقه پدر رونالدو بود. او تاکید می‌کند این نامگذاری اصلا دلایل سیاسی نداشته است.
وقتی سه ساله بود ضربه زدن به توپ را آغاز کرد. وقتی در شش سالگی به مدرسه رفت دیگر علاقه‌اش به ورزش کاملا نمایان شده بود. او در آن زمان عاشق تیم (بنفیکا) بود و جالب است که بعدها به تیم رقیب آن یعنی (اسپورتینگ) پیوست.
او ابتدا با یک تیم آماتور به نام (آندورنیا) بازی می‌کرد زیرا پدرش در آن باشگاه شاغل بود. در آن زمان رونالدو تنها هشت سال داشت. در سال 1995 یعنی در ده سالگی (کریستیانو رونالدو) کم‌کم در پرتغال کسب شهرت می‌کرد و آهسته آهسته نامی آشنا در ورزش فوتبال می‌شد. به طوری که دو تیم برتر شهر مادیرا در پی امضای قرارداد با او بودند.
کریس رونالدو با بازی در مسابقات زیر هفده سال یوفا برای تیم (اسپورتینگ لیسبون) مورد توجه (جرارد هولر) سرپرست وقت تیم لیورپول قرار گرفت. در آن زمان او تنها شانزده سال داشت و به همین خاطر لیورپول از خرید او صرف نظر کرد ولی همین موضوع سبب شد به چشم (سرالکس فرگوسن) بیاید.
در تابستان 2003 او در بازی برابر تیم منچستریونایتد به خوبی توانایی‌های خود را در معرض تماشا قرار داد و نشان داد که می‌تواند در دو جناح بازی کند.
پس از بازی، اعضای تیم منچستریونایتد همگی از یک استعداد درخشان سخن می‌گفتند. آنها معتقد بودند بهتر است در آینده در کنار این جوان باشند تا مقابل او.
در منچستر یونایتد

فرگوسن این جوان را می‌خواست. او می‌خواست از رونالدو به جای دیوید بکام که به تازگی به رئال مادرید پیوسته بود بهره ببرد و بدین ترتیب کریستیانو با قیمت 24 میلیون و 12 هزار پوند رهسپار تیم منچستریونایتد شد.
رونالدو در ابتدا با پیراهن شماره هفت ظاهر شد ولی با وجود تمام مهارت‌ها و حمله‌هایش دوست نداشت تحت فشار انتظارات مردم باشد.
انتظاراتی که از شماره پیراهن او نشات می‌گرفت. او ترجیح می‌داد پیراهن شماره 27 را بپوشد زیرا در اسپورتینگ نیز همین شماره را می‌پوشید.
رونالدو همیشه متهم به خودخواه بودن و تکروی است، با این وجود فرگوسن تمام حیثیت کاری خود را بر روی او گذاشته و مجددا با او قراردادی تا پایان سال 2010 به امضا رسانده است.
رونالدو در مصاحبه‌ای با نشریه (ایونینگ نیوز) گفت: (منچستریونایتد همیشه برای کمک به من حاضر است و همیشه از من حمایت می‌کند. من باید این را تلافی کنم.)ولی رونالدو اغلب در بازی‌ها، مشکل عصبی پیدا می‌کند. او نمی‌تواند اعصاب خود را کنترل کند و زود از کوره در می‌رود. او یک بار به خاطر رفتار خشونت‌بار و انگشت تکان دادن به نشانه تهدید به سوی تماشاچیان از بازی اخراج و از یک مسابقه نیز محروم شد.
(فیلیپ اسکولاری) مربی تیم ملی پرتغال نیز به او هشدار داد در مسابقات جام‌جهانی رفتار خودش را کنترل کند.
کریستیانو رونالدو در سال 2005 به (بازیکن جوان ویژه فیلیپو) معروف شد و از سوی فیفا بیستمین بازیکن برتر تاریخ فوتبال لقب گرفت. او با وجود اخلاق تندش محبوب طرفداران منچستریونایتد باقی ماند. به همین خاطر دوست ندارد هرگز تیم منچستریونایتد را ترک کند. او در بازی‌های جام‌جهانی اولین گل خود را با ضربه پنالتی به تیم ملی ایران زد
زندگی خصوصی

پدر رونالدو که (دینیس آویرا) نام داشت هفتم سپتامبر 2005 و در زمان بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی از دنیا رفت.
رونالدو چند ساعت پس از شنیدن این خبر مجبور بود برابر تیم روسیه بازی کند و این برای او بسیار سخت بود ولی می‌دانست امکان ندارد در بازی غایب باشد. پس از بازی، سرالکس فرگوسن خود، رونالدو را مشایعت کرد و به کشورش فرستاد.
رونالدوبا زنی به نام (مرچه رومرو) مجری اسپانیایی تلویزیون پرتغال آشنا شد. هر چند اصلیت اسپانیایی دارد ولی در پرتغال به دنیا آمده و رشد کرده است. او با آشنایی خود با رونالدو تنفر خیلی‌ها را برانگیخت زیرا بسیاری از طرفداران رونالدو او را شایسته نامزدی فوتبالیست محبوب خود نمی‌دانستند و سایت‌های اینترنتی علیه او ایجاد کردند.
(مرچه) نه سال از کریستیانو بزرگ‌تر بود و از همسر اولش طلاق گرفته بود. کریستین همیشه دوست دارد زندگی خصوصی خود را به معنای واقعی آن خصوصی نگه دارد و معتقد است زندگی خانوادگی از زندگی حرفه‌ای جداست و هیچ گاه در این مورد صحبتی نکرد و نامزدی او با خود را تأیید نمی کرد.سرانجام در بیستم سپتامبر 2006 (مرچه) هم تایید کرد که دیگر رابطه‌ای با کریستیانو رونالدو ندارد.
او هزینه سفر (مارتونیز) پسربچه یازده ساله اندونزیایی و پدرش که از بازماندگان سونامی بودند را پرداخت تا آنها بتوانند به خاطر علاقه پسرک برای دیدن بازی‌های مقدماتی جام‌جهانی به اروپا بروند.
دیگر هم‌تیمی‌های رونالدو پس از ملاقات این پدر و پسر تقبل کردند که با کمک یکدیگر هزینه خرید یک خانه جدید در اندونزی را برای آنها فراهم آورند. پس از پایان بازی‌های مقدماتی، رونالدو به اندونزی رفت تا از سرزمین‌های مصیبت‌زده آن دیدن و برای آنها کمک‌های خیریه جمع‌آوری کند. او در این سفر با (یوسف کالا) رییس‌جمهور اندونزی نیز دیدار کرد و توانست با به حراج گذاشتن وسایل ورزشی خود در جاکاراتا پایتخت اندونزی، 120 هزار دلار آمریکا کمک جمع کند.
رونالدو هم اکنون یک خانه دو میلیون پوندی در (وود فورد) واقع در انگلیس دارد. پس از حضور کریستیانو در تیم ملی کشور پرتغال و بازی مقابل تیم انگلیس در مسابقات جام‌جهانی آلمان، طرفداران تیم انگلیس به نشانه خشم خود شیشه‌های خانه گران‌قیمت کریستیانو را شکستند.
رونالدو نیز از این عکس‌العمل غیرمنطقی مردم ناراحت شد و اعلام کرد منچستر را ترک می‌کند و آینده او در اسپانیاست. (مرچه) سی ساله که در آن زمان هنوز با کریستیانو رابطه داشت گفت: اگر کریستیانو قبل از این‌که خشم مردم فرو بنشیند به انگلیس بازگردد، کار احمقانه‌ای کرده است. او حتی از ستاره منچستریونایتد تقاضا کرد برای بردن وسایلش هم به آن جا بازنگردد.
شایعه رابطه کریستیانو رونالدو با دختری به نام (جمااتکینسون) به تازگی بر سر زبان‌ها افتاده است. با این وجود نامزد قبلی کریستیانو پیام تبریک خود را برای او فرستاد (مرچه رومرو) که در سال 2005 از کریستیانو جدا شد بهترین آرزوهایش را نثار این زوج کرده است. گفته می‌شود (جما) نیز به تازگی از نامزد سابقش که اتفاقا او نیز یک فوتبالیست بوده، جدا شده است. رابطه کریستیانو و (جمااتکینسون) ناگهان تیتر درشت صفحه اول تمام نشریات پرتغال شد.
(جمااتکینسون) هنرپیشه نوپای شبکه ITV خود اظهار داشته که با کریستیانو رونالدو آشنا شده است.
او نخستین بار کریستیانو را همین اواخر در یک مهمانی ملاقات و اعتراف کرد از این آشنایی بسیار خوشحال است. وی اظهار داشت: (کریستیانو مرد خیلی خوبی است. شنیده‌ام خیلی‌ها به من حسادت می‌کنند. این موضوع برای من اصلا عجیب نیست.) این هنرپیشه 22 ساله که پیش از این با (مارکوس بنت) بازیکن تیم (چارلتون) آشنا بود، گفت: (من به فوتبال علاقه خاصی ندارم و اگر با کریستیانو آشنا شده‌ام به خاطر شخصیت اوست. اصولا فوتبالیست‌ها همه آدم‌های خوبی هستند. در ضمن دلم نمی‌خواهد زیاد درباره این موضوع صحبت کنم چون نامزدی من با مارکوس به خاطر مصاحبه‌ام با خبرنگارها به هم خورد. نمی‌خواهم این موضوع دوباره تکرار شود.) ظاهرا از این پس یک زن به جرگه زنان خبرساز فوتبالیست‌های انگلیس افزوده شده است.
سرالکس فرگوسن همیشه از کریستیانو رونالدو به عنوان یک بازیکن برتر نام می‌برد. او در یک مصاحبه مطبوعاتی در جواب به این سوال که آیا رونالدو بازیکن سال می‌شود یا نه، اظهار داشت: (مطمئنم نام او در لیست است. او 23 سال دارد و به نظر من بهتر از این هم می‌شود. او به بلوغ لازم رسیده و امیدوارم بازیکنان جوان ما مثل او خود را نشان دهند.
خیلی کم هستند کسانی که مانند کریستیانو می‌توانند برابر بازیکنان هجومی بای تند. مدافعان نمی‌توانند این جور بازیکنان را کنترل نمایند؛ به همین خاطر است که همه به او به چشم یک (خطر بزرگ) نگاه می‌کنند.)
کوتاه از کریستیانو

_ او در بازی‌های یورو 2004 و جام‌جهانی 2006 به عنوان جذاب‌ترین بازیکن شناخته شد.
_ در کودکی با نام مستعار (کلویورت) نامیده می‌شد.
_ او از سهام‌داران (نایک)، (پیپ جینز)، (اکسترا جاس) (نوشیدنی انرژی‌زای اندونزی) و اتومبیل سوزوکی است هر چند که خود یک اتومبیل بی‌‌ام‌و مشکی دارد.
_ تیم محبوب کودکی او (بنفیکا) بود.
_ قهرمان کودکی رونالدو (مارادونا) بود.
_ قهرمان کنونی او (لوییس فیگو) و (تیه ری‌آنری) هستند.
_ رونالدو که در لیسبون بزرگ شده است همیشه به خاطر لهجه (مادیرایی)‌اش مورد تمسخر بچه‌ها قرار می‌گرفت.
_ رونالدو با (آلبرتو جاردیم) فرماندار زادگاه خود دوست صمیمی است
+ نوشته شده در  سه شنبه دوم آبان 1391ساعت 10:56  توسط حمید خطیبی  | 

حفظ توپ

حفظ توپ 

فوتبالیست از بدن خود می تواند به عنوان مانع میان توپ و حریف استفاده کند . 
بازیکن در موقعیت های خاصی ، بدون تخطی از قوانین اصلی بازی ، نیاز به ایجاد مانع به وسیله بدن خود دارد تا حریف نتواند صاحب توپ شود ( حفظ توپ و سد کردن حریف را با یکدیگر اشتباه نکنید ) . فوتبالیست های تکنیکی همواره مهارتی استثنائی در حفظ توپ دارند . وضعیت بدنی ، قد انسان و سرعت بازیکن مستقیما در حفظ توپ تاثیر می گذارند . 
مثالی در مورد آلن ژیرس (
Alen Giresse) موضوع را روشن می کند . هافبک تیم فرانسه که همانند میشل پلاتینی ( Michel Platini) با دریبل ها ، حرکات بدنی ظریف و تغییر مسیر های خود در زمین می درخشید . با این که برای آلن ژیرس ، به واسطه قد کوتاهش (63/1 متر ) درخششی در میدان های جهانی پیش بینی نمی شد ، حفظ توپ فوق العاده ی او بود که بار تکنیکی او را بارور می کرد . موفقیت کامل او در دریبل بخاطر حفظ توپ تحسین بر انگیزش بود . پا عوض کردن ، تغییر مسیر ، حرکات گول زننده و غیره نیاز به حفظ فاصله میان دریبل زن و حریف دارد. 

حفظ فاصله 

حفظ فاصله متناسب با نوع دریبل و شرایط بازی فرق می کند . تعریف آن ساده است : شما هرگز نباید توپ را در معرض تکل یا قطع توسط حریف قرار دهید. 
پس چگونه باید عمل کرد؟ اگر حریف در سمت راست شما است ، توپ را به سمت چپ ببرید به طوری که مانعی ( با قسمت راست بدن خود ) در جلو حریف ایجاد کنید . اگر حریف در سمت چپ شما است ، توپ را با پای راست به جلو ببرید . وقتی حریف در مقابل شما ظاهر می شود نباید زیاد معطل بمانید ، زیرا برای حفظ توپ نمی توانید مانع ایجاد کنید . 
حفظ توپ در اعمال تاکتیکی یک تیم اثر می گذارد . اصولا کاپیتان یا بازی گردان تیم با ارزیابی میزان حفظ توپ خود قادر است که بازی را آرام کند . 
هنگامی که بازیکن حفظ توپ می کند ، حرکت او به مانند مواقع عادی بیان تهاجم نمی کند ، بلکه منتظر است تا یار او جا خالی کند ، یا تیمش عدم برتری زمینی خود را جبران کند . 
حفظ توپ که در دریبل اساس کار است غالبا در وسط زمین انجام می شود . در منطقه دفاع یا هنگام انجام ضد حمله از دریبل استفاده نکنید ، زیرا سرعت بازی را کم می کند . 
اگر در حفظ توپ زیاد مهارت ندارید ، باید زیاد تمرین کرده و صبر کنید تا به آن کاملا مسلط شوید و سپس در مسابقه از آن استفاده کنید . اثر حفظ توپ مضاعف است : حفظ توپ نه تنها سرعت بازی را افزایش نداده ، بلکه موجب آرامش بازی می شود ، البته اگر بازیکن آگاهانه از آن استفاده کند . بنابراین تکرار می کنیم : بازیکن تکنیکی آن کسی است که توانائی فوق العاده ای در حفظ توپ داشته باشد . 
هر قدر بازیکن در این فن مهارت داشته باشد ، همان قدر حریف دچار وسوسه شده و برای گرفتن توپ از او مرتکب اشتباه می شود . 
به طور خلاصه ، حفظ توپ ضامن دریبل است . خاصیت آن در فوتبال همانند پیشروی تنیس باز به سمت تور (برای زدن توپ ) در بازی تنیس است که نمایانگر برتری بر حریف است .

 

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم آبان 1391ساعت 23:29  توسط حمید خطیبی  | 

کنترل و تسلط بر توپ

کنترل و تسلط بر توپ  


یکی از تکنیک های فوتبال و بازی فردی ، کنترل و تسلط بر توپ است . این حرکت ، موجب می شود تا بازیکن با تسلط بر توپ و آرامش ، توپ را هدایت کرده و برنامه های خود را در زمین پیاده کند
زمانی که توپ را نگه می داریم می توانیم دست خود را در بالای سطح آن حرکت دهیم بدون اینکه با کوچکترین مقاومتی مواجه شویم. توپ زاویه ای ندارد و به علت داشتن شکل گرد مانند ، فاصله دست ها از مرکز ثقل آن مساوی است . امیدواریم که این حقیقت را در نظر بگیرید زیرا هر چقدر که در مورد اشیا تفکر می کنید بیشتر و بهتر می توانید به ماهیت و کیفیت آنها پی ببرید
ارتباط میان دست و توپ ، میان پا و توپ نیز وجود دارد و می توان گفت که ارتباط میان پا و توپ بیشتر و پیچیده تر می باشد . بنابراین می توانید از قسمت بالا ، پایین ، خارج و حتی زیر پا در جهت کنترل توپ استفاده کنید . شما می توانید توسط پاشنه پا ، زانو ، ران ، سینه ، شانه و سر به توپی که تصور می کنید در مقابل شما مقاومت می کند ضربه بزنید
می بینید زمانی که توپ به طرف فردی می آید عکس العمل او را بر می انگیزد به نحوی که فورا به توپ ضربه زده و آن را از خود دور می کند . سپس شروع به تعقیب کردن توپ می کنند گویا قصد عذرخواهی از او را دارد . بعضی ها قبل از فراگیری نحوه کنترل توپ ، عادت دارند که به آن ضربه بزنند بدون اینکه از خود در مورد چگونگی این مطلب سئوال کنند
اگر مایل به یادگیری فوتبال به طور کامل هستید ابتدا باید طریقه کنترل و تسلط بر توپ و در نتیجه کنترل جهتی که به آن ضربه می زنید فرا بگیرید . لازم است که مانند یک دوست با توپ رفتار کنید . در مورد کنترل توپ باید گفت که آنرا بر روی زمین هل داده و مستقیم به آن نگاه کنید . به نظر می رسد که توپ از شما خواهش می کند که جلو آمده و با آن بازی کنید . بدن باید به حالت متعادل بوده و عضلات در حال آرامش به سر برند . سپس به آرامی پای خود را در بالای توپ قرار داده ، آنرا به طرف عقب رانده و تلاش کنید که با قرار دادن انگشت پا در زیر آنرا از روی زمین بلند کنید . به منظور حفظ تعادل به جلو خم شده ، بازوها را بالا نگاه داشته و کمی در زیر خط شانه ها استراحت کنید
از زانوی پای تکیه گاه به عنوان فنر استفاده کنید . پای کنترل کننده همیشه باید مرکز توپ را هدف گیری کند . با بکار بردن قابلیت انحناء مچ پا ، توپ را در حال پرش نگاه دارید . حرکات و تعادل بدن نیز بسته به محل توپ تغییر می کند . اگر یک لحظه از توپ چشم بردارید ملاحظه می کنید که جهت مورد نظر شما را طی نخواهد کرد و صرفا به این علت است که توجه کافی به آن نکرده اید . دایره ای به شعاع 83/1 متر رسم کرده و سپس کوشش نمایید که در داخل آن بازی کنید بدون اینکه اجازه دهید توپ از دایره خارج شود . اگر بتوانید بدون تماس توپ با زمین آن را بیست متر به بالا پرتاب کنید مطمئنا بازیکن بسیار خوبی خواهید بود . فراموش نکنید که این اعمال را با هر دو پا انجام دهید . بازیکن خوب کسی است که با نحوه کنترل توپ توسط هر دو پا آشنایی داشته باشد . سپس کوشش نمایید که نحوه کنترل توپ توسط ران ها ، سر و حتی شانه ها را فرا بگیرید . به وسیله تمرینات زیاد می توانید ضربات توپ را ترکیب کنید بدین ترتیب که : توسط پا به توپ ضربه زده ، آن را روی زانو و سر برگردانده و دوباره جلوی پا بیاورید . بزودی متوجه می شوید که با تمرینات بیشتر قادر به ارائه حرکات بهتری خواهید بود .نکته مهم این است که حرکات را فقط توسط تمرینات فرا می گیرید بنابراین تا آنجایی که ممکن است تمرینات خود را ادامه دهید . اگر در حین تمرینات مرتکب اشتباهی شدید مایوس و افسرده نشوید . در مورد علت اشتباه خود اندیشیده ، آن را اصلاح کرده و دوباره سعی در انجام آن کنید . هر چقدر بیشتر به تمرین حرکات بپردازید ، سریع تر و بهتر می توانید عمل کنید
به طور همزمان نکات دیگری مانند محدودیت های خود را فرا می گیرید . هرگز تصور نکنید که به همه چیز آگاهی دارید زیرا تمام افراد بشر هر روز چیزهای جدیدی فرا می گیرند . اگر توپی در دست ندارید می توانید از پرتغال ، روزنامه یا جوراب مچاله شده استفاده کنید . این درس را به دقت فرا گرفته و تمرین کنید زیرا پایه و اساس فوتبال بر کنترل توپ استوار است.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم آبان 1391ساعت 23:26  توسط حمید خطیبی  | 

تکنیکهای انفرادی

https://hotfile.com/dl/180055808/19b9af7/__.pdf.html" />https://hotfile.com/dl/180055808/19b9af7/__.pdf.html" />


تکنیکهای انفرادی


پاس : 1 . پاس بغل پا
یکی از مهمترین تکنیکهایی که باعث رشد وتعالی یک تیم و یا بالعکس می باشد تکنیک پاس است که میتواند یکی از موثرترین آموزشها برای مربیان وبازیکنان باشد . 
معمولا 75% از مواقعی که توپ دراختیار یار خودی قرار دارد صرف انواع پاس ها به هم تیمی ها ودر سایر موارد صرف دریبل یا باقی تکنیکها میشود .
از اینرو لازم می بینیم شروع مبحث آموزش را از تکنیک پاس آغاز کنیم .
تعریف پاس کامل:
 یک پاس آن زمان کامل است که گیرنده پاس بتواند براحتی ازآن استفاده نماید پاس خوب باعث ارتباط مناسب بین بازیکنان شده درنتیجه اعتمادبه نفس تیم رابالا می برد بنا بر این هیچ چیز زودتر از پاس های بی دقت تیم و بازیکن را خراب نمی کند .
 یک تیم وقتی توانایی حفظ توپ و ارسال پاس مناسب و حمایت محیط داشته باشد درنتیجه می تواند به موقعیتهایی دست یابد .


ویژگیهای یک پاس خوب :
1- ساده باشد 
2- بافریب توام باشد
 3- دقیق باشد
 4- سرعت لازم را داشته باشد 
5- زمان ارسال مناسب باشد.


لازمه پاس ماهرانه 3چیزاست :

1- تکنیک( بازیکنان با تکنیک بالا توانایی ارسال پاسهایی مناسب در راستای تاکتیک تیمی که توام با فریب حریف باشد را دارند)
2-انتخاب( انتخاب سریع در نوع و مسیر پاس باعث به هم ریختن تمرکز تیمی حریف میشود)
3-ارسال مناسب و به موقع (شاید شما بازیکنان کمی پیدا کنید که بتوانند پاسهای باصطلاح طلایی در شرایط خاص بازی بدهند . البته ارسال مناسب و بموقع مختص به عده خاصی نیست و تمامی بازیکنان باید از این توانایی حداقل بهره را دارا باشند که با تمرینات خاص میسر می گردد)

انتخاب پاس به پنج عامل دیگر محتاج است :


1- آگاهی محیطی نگاه قبل از دریافت توپ به محیط وپیداکردن افراد
2- محل استقرارهم بازیان
3- نقاط مختلف زمین(هراندازه به دروازه خودنزدیک می شویم درصد اطمینان پاس باید بیشتروهراندازه به دروازه حریف نزدیک می شویم می توان از پاسها یی با ریسک بیشتر استفاده کرد)
4- به اهداف تاکنیکی تیم ارتباط داشته باشد 
5- به قابلیتهای تکنیکی بازیکن توجه گردد


همچنین پاس دارای اشکال مختلف میباشد که بسته به کار برد آن استفاده و آموزش داده می شود 

به عنوان مثال پاسهای بیرون پا علاوه بر خصوصیات خاصی که دارد اغلب موارد خالق صحنه های بسیار زیبا نیز می باشد که در مباحث بعدی مفصلا به اشکال پاس می پردازیم.

اما قبل از آموزش نحوه پاس چند مطلب مهم وقابل توجه مربیان :

اگر بازیکنی توانایی ارسال پاس کوتاه را با شرایط پاس خوب که در بالا ذکر شد را ندارد حتما در ارسال پاسهای بلند نیز دچار مشکل خواهد بود .
اگر بازیکنی توانایی ارسال پاس خوب در شرایط بدون حضور حریف را ندارد حتما حضور یک یا دو حریف او را دچار مشکل خواهد کرد .
اگر بازیکنی توانایی پاس بادقت وحفظ خونسردی خود را در شرایط تمرینی وعادی ندارد در شرایط مسابقه دچار مشکل خواهد بود.
قابلیتهای بازیکنان خود را در ارسال انواع پاسها بشناسید و بر روی آنها کار کنید تا در مسابقات بتوانید آنهارا در کنار هم مکمل هم کنید.  

تکنیک پاسهای زمینی:
پاس با بغل پا :
× پای تکیه بایددر کنار توپ با فاصله 4 انگشت قرار بگیرد وپای ضربه زننده باتوپ زاویه45الی90درجه بسازداگر سررا ساعت 12وتوپ وپای تکیه را ساعت6حساب کنیم پای ضربه زننده بایدبرای نونهالان ازساعت5حرکت کند برای آماتورها ا ز ساعت4وبرای حرفه ای ها از ساعت3(فراموش نکنید که پای ضربه زننده باید در امتداد توپ حرکت کند واصطلاحا تا ساعت 9 بالا بیاید مزیت این حرکت دقت در پاس ،زیبایی پاس وحرکت پس از پاس میباشد ) 
× سرباید برروی توپ عمود باشد یعنی اگرسنگی راازبالای چشم رهاکنیم سنگ به روی توپ بیافتد .
× با پایین آ وردن مرکزثقل بدن ضربه را توسط گودی داخل پا به مرکز توپ واردمی کنیم . 
×تعقیب توپ پس ا ز ضربه تا رسیدن به هدف ( این کار باعث حرکت وحمایت میشود )
× پنجه پابایدحتماروبه بالاباشدزیرا باعث سفت شدن مفصل پامی شودوعلاوه بر دقت در پاس ا ز آ سیب دیدن مچ پا نیز جلوگیری می کند.
× برای پاس بایدروبروی یارباشیم باسرعت مناسب( سرعتی که مناسب فاصله باهدف باشد) ودقت بالا وهمچنین بموقع پاس بدهیم یعنی زمان پاس نه آنقدر دیر باشد که منطقه بازی شلوغ شود که هم تیمی مان نتواند از آن استفاده کند ونه آنقدر زود که نتواند از آن استفاده کند .
×پای تکیه در تمام اشکال پاس نقش بسیار مهمی را ایفا میکند و برای زننده ضربه حکم مگسک را دارد اگر پای تکیه کج باشد توپ به همان سمتی میرود که پای تکیه رو به آن بوده .
×توجه کنید که یکی از اشکال پاسهای زمینی پاس بغل پا می باشد که در میان پاسها بیشتر شناخته شده است و بعلت دقتی که دارد از آن استفاده بیشتری می شود .
پاس با روی پا وبیرون پا:
همان طور که گفته شد پاس یکی از تکنیکهای کلیدی جهت رشد فردی و تیمی است که در مبحث پاس با بغل پا به بحث در مورد تکنیک و موارد استفاده این نوع پاس و همچنین موارد کوچینگ آن پرداختیم.
اما پاس با روی پا در مواردی شبیه به پاس بغل پا از نظر تکنیکی میباشد ولی با توجه به خصوصیات وپیچیدگی خاص از نظر تکنیکی تفاوتهایی نیز دارد که قابل توجه مربیان نیز میبا شد.
البته ارسال این نوع پاس کمی سختر از پاس با بغل پا میباشد ونیاز به تمرین وممارست بیشتری نیز دارد .
همانطور که گفته شد خصوصیات یک پاس خوب آن است که در یافت کننده توپ بتواند به سادگی از آن درجریان بازی استفاده کند یعنی دارای سرعت و قدرت لازم باشد و در زمان مناسب ارسال شود .
اما از دیگر مزایایی که یک پاس خوب باید داشته باشد این است که باید با فریب توام باشد که این خصوصیت در پاسهای روی پا و بیرون پا بیش از سایر پاسها دیده میشود.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم آبان 1391ساعت 23:25  توسط حمید خطیبی  | 

ممممممممممممم

+ نوشته شده در  شنبه بیستم آبان 1391ساعت 11:59  توسط حمید خطیبی  | 

دانلود

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم آبان 1391ساعت 11:54  توسط حمید خطیبی  | 

کلیپهایی از مسی

+ نوشته شده در  چهارشنبه هفدهم آبان 1391ساعت 10:43  توسط حمید خطیبی  | 

لیونل مسی

آپلود , آپلود عكس , آپلود سنتر , آپلود فايل , آپلود دائمي" />

+ نوشته شده در  دوشنبه هشتم آبان 1391ساعت 14:12  توسط حمید خطیبی  | 

+ نوشته شده در  شنبه ششم آبان 1391ساعت 13:47  توسط حمید خطیبی  | 

+ نوشته شده در  شنبه ششم آبان 1391ساعت 13:45  توسط حمید خطیبی  | 

+ نوشته شده در  شنبه ششم آبان 1391ساعت 12:46  توسط حمید خطیبی  | 

+ نوشته شده در  شنبه ششم آبان 1391ساعت 12:44  توسط حمید خطیبی  | 

ادرس جدیدترین عکسها جهت نمایش در وبلاگها

http://uploadtak.com/viewer.php?file=g7649_fons_messi_pilota_or.jpg
+ نوشته شده در  شنبه ششم آبان 1391ساعت 12:41  توسط حمید خطیبی  | 

جدید ترین خبر های سرگرمی

عضویت

گروه مالک شاپ

تشکیل گروه مالک شاپ بمنظور تسریع دسترسی به گوشه ای از منابع اینترنتی، همراه با در نظر گرفتن علایق و سلایق شما ایرانیان عزیز و به دور از هرگونه جهت گیری های شخصی،سیاسی و گروهی بوده و این اطمینان را به شما خواهیم داد که دیگر لازم نیست هر روز وقت خود را در سایتهای مختلف صرف کنید تا مطالب مورد علاقه تان را جستجو نمائید .

با عضویت در گروه مالک شاپ از مزایای استثنایی به شرح زیر به صورت کاملا رایگان برخوردار خواهید شد و این امکان بوجود خواهد آمد تا بصورت روزانه جدیدترین و بهترین های اینترنت را در ایمیل خود دریافت کنید

دیگه لازم نیست هر روز وقت خود را توی سایتهای مختلف صرف کنید تا کلی عکس و مطالب مورد علاقه تان را پیدا کنید !!

برخ از مطالب ارسالی برا شما:

ارسال هفتگی انواع کارت شارژ که هرکه زودتر در گوشی خود بزند برنده است

عکس های بازیگران+کلیپ های موبایل

ارسال روزانه مطالب داغ و جدید

عکس های بسیار زیبای طبیعت + فان + اکشن

ارسال روزانه آموزش های مفید

ارسال روزانه نرم افزارهای رایگان و مفید

و…

 

برای عضویت در گروه مالک شاپ  و استفاده از مزایا آن با استفاده از ایمیل یاهو به صورت زیر عمل کنید

برای عضویت در گروه مالک شاپ  ابتدا به آدرس زیر بروید

http://tech.groups.yahoo.com/group/fun-malekshop/join

 سپس ممکن است ID و Password یاهوی شما درخواست شود، آنها را وارد کنید و سپس Sign In نمائید.

(چنانچه شما قبلاً در ایمیل خود وارد شده باشید ممکن است Yahoo این مرحله را به صورت اتوماتیک انجام دهد)

(توجه کنید با ایمیلی وارد شوید که مایل به دریافت ایمیلهای گروه در آن می باشید)

در مرحله بعد وارد صفحه ای به شکل زیر می شوید که می توانید طبق دستور العمل زیر عمل نمایید

با عرض تبریک از موفقیت شما

شما از این به بعد شاهد دریافت بهترین و جذاب ترین مطالب ارسالی به ایمیل خود خواهید بود

بخاطر داشته باشید عضویت در این گروه، دریافت و استفاده از مطالب آن کاملاً رایگان می‌باشد !

——————————————————-

 به این صفحه امتیاز دهید

+ نوشته شده در  جمعه پنجم آبان 1391ساعت 21:16  توسط حمید خطیبی  | 

دانلود كليپ از مسي رونالدو و نيمار.دانلود كليپ از مسي رونالدو و نيمار.

ادرس ايميل خود را بري فرستادن اين كليپ ها در اختيار ما بگذاريد.


برچسب‌ها: دانلود کلیپهای رونالدو و مسی به زودی
+ نوشته شده در  جمعه پنجم آبان 1391ساعت 20:57  توسط حمید خطیبی  | 

معرفی و مقررات و قوانين بازی های بسكتبال چوگان شنا دارت گلف بدمینتون و...

 بسكتبال

 

  1- تعريف:

بازي بسكتبال توسط دو تيم انجام مي پذيرد كه هر تيم شامل 5 بازيكن مي باشد، هدف آنها عبور دادن توپ از حلقه و ممانعت از گل زدن تيم مقابل است. اندازه زمين بسكتبال بايد (28*15) يا (26*14) يا (24*12) باشد و ارتفاع زمين بازي تا سقف سالن بايد هفت متر باشد.
تمامي خطوط زمين بايد 5 سانتيمتر عرض داشته باشد: شعاع دايره ها بايد 08/1 متر باشد. اندازه تخته بايد 180 * 05/1 متر باشد كه با فاصله 09/2متر از سطح زمين نصب مي گردد.
يك بازي بسكتبال با يك سر داور و يك داور، منشي، وقت نگهدار مسؤول 24 ثانيه، مسؤول تابلو و يك ناظر فني مسابقات برگزار مي شود. بازي بسكتبال با 5 بازيكن شروع مي شود و با دو نفر هم مي توانند ادامه دهند كمتر از دو نفر بازي انجام نمي شود. بازي در چهار پريوت ده دقيقه اي انجام مي شود. بين ده دقيقه اول و دوم يك وقت دو دقيقه استراحت و بين ده دقيقه دوم و سوم كه نيمه اول هم ناميده مي شود يك وقت ده تا پانزده دقيقه استراحت و بين ده دقيقه سوم و چهارم يك وقت دو دقيقه اي استراحت انجام مي شود. تايم استراحت هر ده دقيقه، يك تايم استراحت يك دقيقه اي و ده دقيقه آخر تيمها مي توانند از دو تايم استراحت يك دقيقه اي استفاده نمايند.  

 

  2- تخلف ها:

سه ثانيه:
زماني كه تيمي توپ را در اختيار دارد نبايد هيچ يك از بازيكنان آن تيم بيش از سه ثانيه در منطقه ذوزنقه تيم مقابل توقف نمايند. تمامي خطوط منطقه ذوزنقه جزء منطقه محدوده محسوب مي شوند .

هشت ثانيه:
زماني كه بازيكني مالكيت توپ را در زمين دفاعي خود در اختيار مي گيرد بايستي در عرض هشت ثانيه توپ را از زمين خارج كرده و به زمين حمله ببرد.

24 ثانيه:
اگر تيمي مالك توپ شده باشد. بايد در عرض 24 ثانيه توپ را وارد حلقه حريف بكند يا به طرف حلقه تيم مقابل شوت بزند در زدن شوت توپ بايد حتماً به حلقه بخورد تا 24 ثانيه صفر شود اگر توپ به تخته بخورد 24 ثانيه ادامه مي يابد و اگر توپ توسط تيم مقابل اوت شود باز هم 24 ثانيه ادامه مي يابد. 24 ثانيه موقعي صفر مي شود كه
1- خطا صورت بگيرد
2- بازيكن تيم مقابل با پا توپ را به اوت بياندازد. اگر دستگاه 24 ثانيه بوق بزند و توپ از دست بازيكن رها شده و در هوا باشد، اگر گل شود گل قبول مي باشد. اگر در هوا با دست بازيكني لمس شود و گل شود گل مردود مي باشد .

رانينگ:
موقعي كه بازيكن توپ را در دست گرفته و يك يا دو گام به اطراف برود، رانينگ نام دارد.

پاي پيوت:
اگر بازيكني توپ را در دست داشته و يك پا را ثابت و پاي ديگر را به هر طرف كه بخواهد به حركت در آورد پاي ثابت را پاي پيوت مي گويند. اگر بازيكني با توپ با دو پا همزمان به زمين بيايد هر دو پاي او پاي پيوت مي باشد. اگر يك پاي خود را بلند كند پاي ديگر به عنوان پاي پيوت خواهد بود.  

 

  3- خطاها:

خطاي شخصي:
1- بلاك كردن
2- شارژ كردن
3- دفاع از پشت سر
4- تماس با دست
5 - نگهداشتن
6- استفاده غيرقانوني از دستها
7- هل دادن
8- اسكرين غير قانوني خطاي شخصي در تمامي حالات جهت بازيكن خاطي اعلام مي شود.

خطاي طرفين:
خطايي است كه دو بازيكن مخالف روي همديگر در يك زمان انجام مي دهند.

خطاي غير ورزشي:
خطاي شخصي است كه به طور عمد روي بازيكن با توپ و يا بدون توپ صورت مي گيرد و جريمه آن دو پرتاب آزاد و مالكيت توپ از وسط زمين مي باشد.

ديسكاليفه:
هرگونه خطايي خارج از روحيه ورزشكاري را با ديسكاليفه (اخراج از زمين بازي) جريمه و دو پرتاب آزاد و مالكيت توپ از وسط زمين به حريف داده مي شود.

خطاي فني:
خطايي است كه بدون برخورد بازيكن بوجود مي آيد. جريمه آن يك پرتاب آزاد با مالكيت توپ از وسط زمين مي باشد. خطاي فني براي بازيكن ذخيره دو پرتاب آزاد با مالكيت توپ و خطاي فني براي مربي و همراه تيم دو پرتاب آزاد و مالكيت توپ است.

خطاي تيمي:
در هر ده دقيقه، تيمي كه خطاهاي انجام شده آن بيش از 4 خطا باشد، خطاي تيمي محسوب مي شود و جريمه آن دو پرتاب آزاد توسط بازيكني كه خطا روي آن اتفاق افتاده است انجام مي شود

 

 

 

قوانين و مقررات جهاني برگزاری مسابقات دارت

تمام مسابقات رسمي دارت كه منحصراً در محدوده قانوني فدراسيون جهاني دارت يا توسط ارگانهای وابسته به آن سازمان مي باشند بايد طبق مقررات بازي مسابقات WDF عمل كنند .
قوانين بازي و مسابقات WDF به دو گروه تقسيم مي‌گردد .
1- قوانين بازي كه شامل بندهاي 1-6 است .
2- قوانين مسابقات كه شامل بندهاي 7-23 است .
تعاريف :
WDF : مخفف World Dart Federationبه معناي فدراسيون جهاني دارت و يا كميته اجرايي فدراسيون جهاني دارت مي‌باشد .
سازمانها -Organizers : به معناي كميته اجرائي و يا اعضاء فدراسیون دارت كه توسط اين فدراسيون منصوب شده‌اند تا وظايف خود را در رابطه با مسابقات ايفا نمايند .
بازيكنان - Players: شامل بازیکنانی که در بازيهاي دو نفره ، تكنفره و تيمي به صورت تیمهای آقایان و بانوان می باشد .
گوينده - Caller: به معناي شخصی خواهد بود كه براي اعلان امتيازات كسب شده در طي بازي منصوب مي‌گردد .
نويسنده امتيازات - Marker: به معناي شخصي خواهد بود كه براي مشخص كردن امتيازات كسب شده و امتیازات باقيمانده در هر مرحله بازي منصوب گرديده وي مي‌تواند يك Caller در مسابقات نيز باشد .
امتيازدهنده - Scorer: به معناي شخصي خواهد بود كه براي ثبت امتيازات بر روي كارتهاي امتيازي ، نتايج و ديگر مسائل مربوط به مسابقات در هر ست بازي منصوب مي‌گردد .
مسابقات - Match: به معناي مجموعه بازيهاي انجام شده توسط دو بازيكن یا دو تیم كه در بعضي مواقع به يك بازي و يك مسابقه نيز اشاره دارد .
leg: به معنای یک دست بازی می باشد که از چند راند تشکیل شده است مثلاً یک دست بازی 301 یا یک Leg بازی 301 .
SeT: به معناي قسمتي از مسابقه مي‌باشد كه از تعدادی leg تشكيل شده است . برنده يك SeT از بازي كسي است كه اكثريت legهاي آن بازي را برده باشد . و برنده مسابقه كسي است كه اكثريت SeT هاي آن بازي را برده باشد .
قوانين مسابقات WDF
00/7 قوانين كلي
1/7 هر يك از مسابقات WDF بايد شامل قوانين بازي مربوط به آن مسابقه باشند .
كه اين قوانين بايد توسط فدراسيون جهاني و يا فدراسيون مسابقات ناحيه ، كه توسط انجمن رسمي WDF ناحية مورد نظر براي اعضاء سازمان ايجاد شده مورد تأييد قرار گرفته باشد .
2/7 قوانين يك دوره مسابقات خاص WDF براي شكل‌گيري بازيها در آن مسابقات تهيه مي‌گردد .
3/7 قوانين بازي يك دوره مسابقات خاص WDF همچنين براي بازيهايي كه در آن دوره مسابقات انجام مي‌گردد نيز ميسر خواهد بود كه اين بازيها مي‌تواند شامل هر يك يا تمام موارد زير باشد .
- بازيهاي تك نفره : كه مي‌تواند شامل آقايان يا خانم‌ها به صورت تكنفره باشد .
- بازيهاي دو نفره : كه مي‌تواند شامل آقايان يا خانمها به صورت مختلط باشد .
- بازيهاي تیمي : كه مي‌تواند شامل 3 نفر يا بيشتر در هر تيم باشد كه مي‌توانند به صورت آزاد يا محدود ، مختلط يا بر اساس جنسيت افراد هر تيم تشكيل گردد .
جوانان : كه مي‌تواند به صورت تكنفره – دو نفره – يا تيمي براي افرادي كه در محدوده سني مشخصی هستند انجام شود .
8- آئين نامه :
1/8 مفاد قوانين بازي در WDF در ارتباط با مسابقات دارت ، توسط سازمانهاي تعيين كننده WDF كه تصميم آنها نهايي و الزامی مي‌باشد معين مي‌گردد .
اطلاعات مربوط به هر يك از مفاد قوانين بايد به كميته اجرائي منتقل گردد .
2/8 تصميم‌گيري در مورد موضوعي كه صريحاً تحت پوشش قوانين بازي WDF نيست توسط كميته اجرائي WDF انجام مي‌شود كه تصميم آن يك تصميم نهايي و اجباري است .
3/8 WDF و سازمانهاي تعيين كننده آن اين حق را دارند كه روزها ، شروع و يا تمام برنامه مسابقات را كنسل و يا تغيير دهند .
4/8 تمام بازيكنان شركت كننده در مسابقات بايد در چهارچوب قوانين بازي و قوانين مسابقات WDF عمل كرده و در صورت لزوم هر گونه قوانين تكميلي توسط ارگانهاي تعيين كننده وضع و در برنامه‌هاي جاري مسابقات اجراء خواهد شد .
5/8 تمام بازيكنان بايد زير نظر نظارت و هدايت ارگانهاي تعيين كننده و رسمي WDF بازي كنند .
6/8 صلاحيت خارج نمودن هر بازيكني كه در طي مسابقات در چهار چوب قوانين WDF عمل نكند امكان پذير است .
7/8 بازيكن مي‌تواند تمام جوايز دريافتي خود را نگه دارد . مگر اينكه جايزه دريافتي وي يك جايزه جاودان و با ارزش باشد كه در صورت درخواست WDF بايد آن را به سازمان بر گرداند .
8/8 اگر بازيكني در روز جشن و معرفي رسمي بازيكنان بدون اجازه سازمان حضور نيابد كه براي دريافت جايزه آن مسابقه جريمه می شود .
9/8 هیچ بازیکنی نمی تواند برنامه‌هاي مسابقات را بطور كامل و درست انجام ندهد مگر زماني كه عذري همچون – بيماري – جراحت و ديگر دلايل مكفي از جانب وي توسط سازمان پذيرفته شده باشد در غير اينصورت حق مسلم وي است كه براي دريافت جايزه در آن مسابقه جريمه گردد .
10/8 اگر بازيكني به هر دليلي باعث گردد كه سازمان هزينه‌اي را متحمل شود آن بازيكن در برابر آن هزينه مسئول خواهد بود .
00/9 طريقه ورود به بازي .
1/9 سازمانها بايد يك فرم ثبت نام رسمي براي مسابقات آماده كرده و فرم را براي اعضاء واجد الشرايط WDF ارائه كنند . فرم‌هاي ثبت نام براي نوشتن ليست بازيكنان در تمام بازيهاي مسابقه آماده خواهد شد .
2/9 در مسابقات تيمي و يا دو نفره ، اعضاء سازمان بايد نوبت پرتاب بازيكنان را كه در طي مسابقه غير قابل تغيير است را تعیين نمايند .
3/9 اين حق مسلم اعضاء سازمان WDF و يا سازمانهاي تعيين كننده است كه هر يك از داوطلبين را در هر مرحله از بازي ، در طي بازي و يا بعد از مسابقه طبق محدوده قوانين خود رد كرده و نپذيرند و تصميم آنها يك تصميم نهايي و اجباري در تمام بازيهاي مربوط به آن مسابقه خواهد بود .
4/9 حق مسلم WDF يا سازمانهاي تعيين كننده است كه يك داوطلب را در هر مرحله از بازي در طي بازي ، بعد از يك مسابقه طبق بازي ، يا بعد از يك مسابقه طبق محدوده قوانين خود رد كرده و نپذيرند و تصميم آنها يك تصميم نهايي و اجباري در تمام بازيهاي آن مسابقه خواهد بود . (قوانين WDF شماره 31)
5/9 حق مسلم سازمانهاست كه اعضاء وابسته به اين سازمانها را كه ليست بازكنان خود را در مدّت زمان تعيين شده به مشاور سازمان ارائه نداده‌اند را از شركت در مسابقات WDF محروم كند . كه اين مهلت بيش از 45 روز قبل از شروع مسابقات نمي‌باشد .
6/9 اعضاء تيمها ( از يك تيم گرفته تا تمام تيمهاي شركت كننده ) در طي مسابقات ، تا قبل از شروع پرتاب اولين دارت توسط بازيكن يا تيم شركت كننده ، در تمام بازيهاي آن مسابقه قابل تعويض مي‌باشند .
7/9 در صورتي كه در مسابقات تيمي و يا دو نفره بازيكني به هر دليل خاصي نتواند بازي را ادامه دهد تعويض بازيكن امكان پذير است ولي فقط شخصی مي‌تواند جايگزين وي شود كه در حال حاضر در هيچ يك از مسابقات بازي نكرده باشد .
9/9 هيچ بازيكني نمي‌تواند بيش از يك بار در هر يك از بازيهاي مسابقات ثبت نام شود .
10/9 هيچ بازيكني نمي‌تواند براي بيش از يك كشور در مسابقات شركت كند .
0/10 ثبت نام
1/10 تمام بازيكنان شركت كننده در مسابقات بايد در زمان برنامه‌ريزي شده براي هر بازي توسط خود بازيكن يا توسط مربیان تيمشان ثبت نام شوند .
2/10 هر بازيكني كه در زمان اعلام شده ثبت نام نشود از بازيهاي آن مسابقات حذف خواهد شد .
3/10 بازيكني كه زمان معرفي وي براي انجام بازي متوجه نشده و حواسش پرت باشد در آن بازي جريمه خواهد شد .
4/10 به هر بازيكني فقط 5 دقيقه ، از زماني كه توسط سيستم همگاني احضار مي‌شود مهلت داده خواهد شد كه خود را به ميز كنترل يا تخته مختص مسابقات ( هر كدام كه در زمان نياز خواستار حضور وي هستند ) برساند .
00/11 قرعه كشي
1/11 براي تعيين بازيكنان حريف كه قبلاً به مسابقه معرفي شده‌اند فقط يكبار قرعه كشي انجام خواهد شد .
2/11 سازمانها بايد يكسري مسابقات اوليه را جهت شكست دادن حريف و انتخاب تيم شایسته طبق نتيجه اين مسابقات ترتيب دهند .( انتخاب گروه )
3/11 نمودار قرعه‌كشي بايد در آغاز مسابقه بر روي ميز كنترل در طي برنامه مسابقات در يك محل مناسب نمايش داده شود .
4/11 در زمان شروع بازي نمايش نمودار قرعه‌كشي فقط جهت راهنمايي شركت كنندگان مي باشد و سازمانها اين حق را دارند كه ديرتر و يا زودتر از نمايش اين نمودار شروع بازي اعلام نمايند
قوانين بازي WDF
1- پرتاب كردن
1/1- ورزشكاران دارت خود را فراهم خواهند كرد و طول اين دارت نبايد بيش از 5/30 سانتي‌متر باشد . وزن آن نيز نبايد بيشتر از 50 گرم باشد .
هر دارت شامل سوزني است كه به يك لوله متصل و ثابت مي‌شود . به قسمت عقبي لوله ميله‌اي وصل شده كه ممكن است شامل بخشهاي مجزايي باشد .
2/1- تمامي دارت‌ها را بايد يكي يكي با دست و به دقت پرتاب كرد .
3/1- يك راند شامل حداكثر سه دارت خواهد بود .
4/1- اگر ورزشکاری در طی یک راند دارتی را که برروی تخته دارت است بردارد اجازه پرتاب دوباره آن را ندارد و آن راند کامل در نظر گرفته می شود .
5/1- هر دارتي كه به تخته دارت برخورد كرده و برروي آن نماند را نبايد مجدداً پرتاب كرد .
6/1- هر دارتي كه قبل از كامل شدن پرتاب از روي تخته دارت به زمين بيافتد .را نبايد به حساب آورده و شمارش كرد .
2- شروع و پايان :
1/2- هر مسابقه يا هر مرحله از آن با يك شروع مستقيم آغاز و بازي خواهد شد ،
بدين معني كه براي شروع امتياز‌گيري ، ورزشكار تنها بايد یک پرتاب Middle انجام دهند .
2/2- هر مسابقه يا هر مرحله از آن با يك پايان دوبل بازي خواهد شد .
يعني : براي پايان دادن به آن و برنده شدن ، ورزشكار بايد دارتي را در حلقه دو برابر (Double) (میانخال) تخته دارت بزند .
3/2-Bull In= که امتیاز آن 50 محاسبه خواهد شد . در صورتي كه عدد 50 براي كامل كردن يك مرحله مسابقه مورد نياز باشد . Bull (میانخال ) دو برابر عدد 25 محاسبه و شمرده خواهد شد .4/2-زمانی از قانون و قاعده Bust استفاده می گردد ، که بازيكن يا ورزشكاري در طي يك راند . امتيازات بيشتري از امتیاز در نظر گرفته شده کسب نماید ، آنگاه آن پرتاب در نظر گرفته نمي‌شود و امتيازها همان امتيازات قبل از پرتاب باقي خواهد ماند .
5/2- اصطلاحاً يك شات بازي (Game Shot) تنها در صورتي معتبر است كه دارت‌هاي پرت شده پايان مورد نياز را كسب كند و تا زمان اعلام نتیجه توسط داور ، در تخته دارت بماند .
8/2- اولين بازيكني كه بواسطه كسب امتیاز دوبل مورد نياز كار را تمام كند . برنده آن مرحله يا مسابقه اعلام خواهد شد كه اين امر عملي و امكان‌پذير است .
دارتي كه پس از اتمام كار بازيكن پرت كند ، محاسبه نخواهد شد .
9/2- در يك مسابقه يا ست‌ها و مراحل آن ، مسابقه يا ست‌هاي آن درسه مرحله ( پنج ، هفت و . . .) اجرا و بازي خواهد شد ؛ يعني اولين بازيكن و ورزشكاري كه بيشتر تعداد مراحل را برنده شود . برنده آن مسابقه يا ست خواهد بود و با بردن این مراحل ، در صورتی که مرحله ای از بازی هنوز باقی مانده باشد نیازی به ادامه آن نیست
10/2- در مسابقه‌اي به چند ست كه تقسيم شده ، مثلاً درسه ست پنج ، هفت و . . . ) بازي خواهد شد ؛ در این صورت اولين بازيكني كه اكثر ست‌ها را برنده شود . برنده مسابقه خواهد بود و در صورت باقي بودن ديگر ست ها ، آنها ديگر انجام نخواهد شد .
3- نحوه امتيازدهي :
قوانین این ورزش برای کلیه انواع بازیهای دارت یکسان می باشند .
1001.701.501 تمامي امتيازات حاصله از مجموع آنها و يا امتياز باقي مانده از پرتاب قبلي ، كم خواهد شد .
2/3- امتياز دارت پرتاب شده تنها در صورتي محاسبه مي‌شود كه برروري تخته دارت باقي بماند و يا با آن برخورد كند و پس از آن پرتاب تكميل شده است و امتياز مربوط ثبت مي گردد .
3/3- امتیاز هر دارت بنا به قسمت امتیازی روی تخته دارت که با میله هایی از هم جدا شده اند و دارت پرتاب شده به آن قسمت برخورد کرده محاسبه خواهد شد
4/3- دارت‌ها از تخته دارت بواسطه پرتاب كننده جدا مي‌شود ، اما اين كار فقط پس از اعلان امتياز توسط شخص اعلام كننده صورت مي‌گيرد و ثبت مي‌شود .
5/3- اعتراض در مورد امتياز كسب شده يا اعلام شده ، قبل از جدا کردن دارت‌ها ، مورد بررسي يا تاييد قرار مي‌گيرد .
6/3- اشتباهات و خطاهاي محاسباتي بر روي تخته داوری نوشته مي‌شود ، تا قبل از پرتاب بعدي بازيكني كه امتيازش اشتباهي نوشته شده ، تصحيح شود .
7/3- امتياز مورد نياز براي يك بازيكن بايد بر روي تخته دارت به وضوح در معرض ديد قرار گرفته و نشان داده شود و بدين ترتيب در هر لحظه جلوي چشم بازيكنان و نيز داور مسابقه باشد .
8/3- هيچ توضیحی از دوبل اوت (Duoble Out) مورد نياز توسط داور ، فرد اعلان كننده يا امتياز دهنده ارائه نخواهد شد .
مثال : (مثلاً داور اعلام می کند امتیاز 32 نه دوبل 16 )
9/3- داور مسابقه به عنوان يك قاضي در تمامي مسائل مرتبط با قواعد و قوانين بازي در هنگام انجام مسابقه و پرتاب دارت‌ها عمل مي‌كند و در صورت لزوم نيز با مسئولان و مقامات رسمي ديگر نيز قبل از اعلان هر گونه تصميمي مشورت خواهد كرد .
4- تخته‌هاي دارت
1/4- تمامي تخته‌هاي دارت استفاده شده در تورنمنت‌ها و مسابقات WDF داراي مشخصه‌هاي زير است :
الف) از نوع براق آن است .
ب) از الگوي ساعتي 1-20 مي‌باشد .
ج) داراي يك حلقه مركزي داخلي با نام میانخال- (In Bull ) است كه 50 امتياز دارد .
د ) داراي يك باند و نوار باريك داخلي با نام "Triple Ring" است كه عدد آن بخش را سه برابر مي‌كند .
ر) داراي يك حلقه مركزي خارجي با 25 امتياز است . (Bull ، خال)
س) داراي يك باند و نوار باريك خارجي با عنوان حلقه دوبل (Duoble Ring) است كه عدد آن بخش را دو برابر مي‌كند .
ش) داراي تمام سيم‌هايي است كه بخش‌ها (Segments) و حلقه‌هاي مركزي خارجيBull , Double , Triple را تشكيل مي‌دهد و به همراه هم تشكيل عنكبوت (Spider) مي‌دهند كه به روي تخته دارت قرار مي‌گيرند .
ص) داراي ابعاد زير هستند :( به جدول صفحه 3 رجوع شود .)
قطر و ضخامت سيم عنكبوت (Spider) از حداقل SWG 18 تا حداكثر SWG 16 خواهد بود . 2/4- تخته دارت را بايد طوري ثابت و محكم كرد كه بخش و حلقه 20 ، بخش تیره‌تر دورنگ قسمتها باشد و در مركز بالايي تخته دارت قرار گيرد .
3/4- تخته دارت را بايد به شكلي ثابت كرد كه ارتفاع عمودي از كف ، تا مرکزتخته cm 73/1 و تا cm "Oche" 37/2 باشد .
4/4- يك بازيكن يا مسئول تيم حق اين درخواست را دارد كه تخته دارت را قبل از مسابقه و يا در طي آن تغيير دهد و يا جابجا کند ؛ البته مشروط به اينكه بازيكن يا مسئول تيم مقابل نيز با اين درخواست موافق باشد .
چنين تغيير يا جابجايي تنها قبل از شروع مسابقه و يا در بين مراحل آن انجام خواهد شد و فقط توسط يك مسئول منصوب شده WDF اجرا خواهد شد .
5- نحوه نوردهي و روشنايي :
1/5- در مسابقات نورنمت ، سطح هر تخته دارت بايد با لامپ مناسب حداقل 100 واتي روشن شود .
2/5- تخته دارت‌هاي به كار گرفته شده در مراحل نهايي و فينال بايد حداقل توسط دو لامپ 100واتي در فواصل و جاهاي متناسب با تخته دارت ، روشن شود .
3/5- تمامي منابع روشنايي و چراغ‌ها بايد با فاصله مناسبي از تخته دارت قرار گيرد تا به هنگام ايستادن بازيكن در 'Oche' ، نور از تخته‌ها به چشم‌هاي او منحرف نشود و او را اذيت نكند .
4/5- در فينال‌هاي مرحله‌اي ، سطح كلي نوردهي و روشنايي ممكن است بواسطه استفاده از پروژكتورها بهبود و افزايش يابد ، اما در عين حال بايد دقت كرد كه سايه بر روي تخته دارت‌ها ايجاد نشود .
6- 'Oche' :1/6- یک اوچ (تشک پرتاب ) 38 میلی متر ارتفاع و 610 میلی متر پهنا دارد که باید در مکانی با حداقل فاصله پرتابی به اندازه cm 37/2 در جلوی تخته دارت قرار گیرد .
2/6- فاصله مورب از مركز « میانخال » تا پشت اوچ در سطح زمين 2/93 متر سنجيده خواهد شد .
3/6- در طي انجام مسابقه ، هيچ بازيكني نبايد بر هيچ قسمتي از اوچ ، قدم بگذارد ، همچنين بازيكن نمي‌تواند دارتي را با پاهايش به جايي به جز پشت اوچ حركت داده و منتقل كند .
4/6- بازیکنی که در حال پرتاب دارت به همان تخته دارت از مکانی که خارج از محدوده تشک پرتاب است باشد باید پاهایش را در پشت یک خط مستقیم فرضی در امتداد تشک قرار دهد .
5/6- هر بازيكني كه بند6/4 و يا 6/3 را نقض كند . ابتدا هشدار يا اخطاري از داور در حضور كاپيتان تيم يا مسئول آن دريافت خواهد كرد .
در پي آن هر دارتي كه با نقض اين بندها و موارد پرتاب شود ، نيز محاسبه نخواهد شد و توسط داور مسابقه مردود اعلام مي‌شود .
6/6- يك بازيكن يا مسئول تيم حق در خواست کنترل و تنظيم ابعاد اوچ را قبل از شروع مسابقه و يا در طول انجام آن را دارد ؛ مشروط به اينكه بازيكن يا مسئول تيم مقابل نيز موافق اين امر باشد .
لازم به ذكر است كه چنين كنترل و تنظيمي فقط قبل از انجام مسابقه و يا در بين مراحل آن صورت مي‌گيرد و تنها توسط يك مقام مسئول و منصوب شده WDF انجام مي‌شود .
7/6- تمامي اعضاي هيأت‌هاي دارت‌ها اختيار و اقتدار تغيير يا اصلاح ابعاد مربوط به ارتفاع تخته دارت و طول اوچ را به منظور مناسب كردن شرايط خاص رقباء در مواقع خاص براي افراد معلول دارا هستند . (قانون شماره 13 WDF) .
00/12- نحوه انجام بازي
01/12- معمولاً هر بازي از چندين Leg (پارت) تشكيل شده است و هر Leg از چندين راند تشكيل مي‌شود در هر راند (Round) هر شخص فقط سه پرتاب انجام مي‌دهد و تعداد Leg‌ها در هر مسابقه بسته به نظريه كميته مسابقات دارد معمولاً دور اول مسابقات از دو Leg تشكيل شده است و در دورهای بالاتر به تعداد Legها براي تعيين كردن اينكه چه كسي بازي را شروع كند و استارت Leg اول را بزند با انجام Middle تعيين مي‌گردد بدين ترتيب كه هر بازيكن از هر تيم فقط يك دارت را به طرف تخته دارت پرتاب مي‌كند و هركس كه به قسمت Bule In( ميان خال) نزديكتر پرتاب كرده باشد بازي را شروع خواهد كرد و در Legهاي بعدي هر بازيكن به صورت متقابل بازي را شروع مي‌كند .
02/12- در پرتابهايي كه به منظور پرتاب به ميان خال انجام مي‌شود هر بازيكن ، در بازيهاي تكنفره و يا يكي از اعضاء تيم بايد يك دارت را به سمت میانخال پرتاب كند و دارت‌ بايد تا مرحله شمارش روي تخته دارت باقي بماند .
03/12- پرتاب مجدد زماني انجام خواهد شد كه داور مسابقه نتواند تشخيص دهد كه كدام دارت به مركز نزديك‌تر است و يا اينكه هر دو دارت در حلقه 25 قرار گرفته باشد . پرتاب مجدد طبق روش قبلي انجام خواهد شد .
04/12- بازيكني كه پرتاب آن نزديكتر به مركز تخته دارت باشد بايد در مسابقه يا ليگ اولين پرتاب كننده باشد .
05/12- اسامي بازيكنان بايستي طبق همان ترتيبي كه در كارت امتياز ليست شده‌اند ( از سمت راست به چپ) بر تخته امتياز نيز وارد شوند .
در برنامه‌هاي تيمي و دو نفره كه بازيكنان‌ها طبق همين روال پرتاب خواهند كرد . ترتيب پرتاب بايستي بر روي تخته امتياز قبل از شروع نشان داده شود .
00/13- كارتهاي امتيازي Score Cards
01/13- كارت امتياز يك مسابقه بايد در ميز كنترل ، همراه نام مسابقه شماره راند مسابقه ، و اسامي بازيكنان ايجاد شود . اگر ترتيب بازي در ميز كنترل مشخص شده باشد . ترتيب بازي نيز بايد بر روي كارت امتياز وارد شود .
كارت امتياز بايستي توسط بازيكن يا مقام رسمي تيم از روي ميز كنترل بر داشته شود و در تخته مسابقه به داور مسابقه نشان داده شود . 02/13- اگر پرتاب به (Middle ) Bull ترتيب بازي را تعيين مي‌كند ، داور بايد ترتيب بازي براي لگهاي مربوطه را روي كارت امتياز وارد نمايد .
03/13- داور در قبال مطمئن بودن از اجراي كامل ترتيب بازي در طي مسابقه مسئول است .
04/13- در مسابقات تيمي و دو نفره داور همواره مسئول اجراء پرتابهاي اعضاء تيمها مي‌باشد كه بايد در طول مسابقه به طور صحيح و كامل اجراء شود . 05/13- نتايج مسابقات بايستي توسط مسئولين رسمي ميز كنترل در جدول و نمودار اطلاعات وارد گردد .
06/13- تمام امتيازات بازيكنان بايستي در كارت امتيازات ثبت گردد تا ميانگين و نتايج مناسب امتيازات محاسبه گردد .
07/13- ثبت بازي مسابقات قهرماني ، مشتمل بر نتايج‌ هر بازي و مسابقه و همچنين ميانگين و بهترين نتايج بازيكن‌ها ، بايد توسط سازمانها به تمام اعضاء وابسته به سازمان WDF ارائه گردد .
00/14- تمرين :
01/14- به هر بازيكن 6 عدد دارت براي تمرين پرتاب در تخته دارتهاي از پيش در نظر گرفته شده اختصاص مي‌يابد .
02/14- بعد از شروع مسابقات قهرماني هيچ پرتاب تمريني بر روي تخته‌هاي تعيين شده براي مسابقه انجام نخواهد شد .
03/14- تخته دارتهاي تمريني براي استفاده بازيكنان مسابقات قهرماني مهيا خواهد شد .
00/15- مسابقات :
01/15- در بازي‌ها و مسابقات قهرماني ، تمام بازيكن‌ها بايد تحت نظارت و رهبري ارگانها و مقامات رسمي مسابقات قهرماني بازي كنند .
02/15-غير از داور مسابقه ، امتياز دهنده ، اپراتور انديكاتور الكترونيكي امتيازها و بازيكنهاي معين هيچ كس اجازه ورود به محل و منطقه بازي را ندارد .
03/15- فقط صدا كننده بازيكنان ، امتياز دهنده و اپراتورانديكاتور الكترونيكي مي تواند هنگام بازي مقابل بازيكنان حضور بيابند .
04/15-مقامات رسمي در مدت زمان كوتاه پرتاب بازيكنان بايد از حركت كردن و سيگار كشيدن و نوشيدن در طي مسابقه اجتناب نمايند .
05/15- حريف بازيكن بايد حداقل در فاصله 60 سانتي‌متري پشت وي در Oche بايستند .
06/15- در مرحله نهايي بازيكنان بايستي تحت نظارت مقامات رسمي باشند و بين پرتابها بايد در مكاني مستقر شوند كه در محدوده ديد روند بازي – مقامات رسمي تماشاگرها و در صورت درخواست ، دوربين‌هاي تلويزيون باشند .
07/15- بازيكنان در Oche حق دارند كه با داور در مورد امتياز و يا هر زماني كه در طي بازي لازم بود مشورت كنند .
08/15- هيچ نوع در خواستي راجع به ثبت امتيازات بعد از پايان ليگ يا مسابقه وارد نخواهد شد .
09/15- تأئید از هر امتيازي بايد قبل از تأييد پرتاب بعدي بازيكن به داور ارائه گردد .
هر گونه تأييد در مورد تصميمات اتخاذ شده . توسط صدا کننده نام بازيكنان و امتياز دهنده ، در مورد سوء رفتاهاي يك بازيكن و يا ديگر اتفاقات بايد فوراً به داور يا مقامات رسمي مسابقات قهرماني ارائه گردد .
قضاوت بايد در زمان مختص قبل از اينكه ليگ يا مسابقه اجازه ادامه يابد ارائه گردد هر قضاوت و تأييديه كه با تأخير ارائه گرديد مورد توافق قرار نخواهد گرفت .
10/15- اگر وسايل و تجهيزات بازيكن در دوره پرتاب وي آسيب ببيند يا كم شوند سه دقيقه به بازيكن اجازه داده خواهد شد كه آن را تعمير يا جايگزين نمايد .
11/5- اگر در دوره مسابقه‌اي ، بازيكن دليل ضروري و فوري براي ترك منقطه بازي داشته باشد داور طبق تشخيص خودش به بازيكن اجازه مي‌دهد كه منطقه بازي را به مدت حداكثر 5 دقيقه ترك كند .
00/16- رفتار – 01/16- در طول يك مسابقه ، بازيكنان بايستي محترمانه با يكديگر رفتار كنند و از آزردن ديگر بازيكنان و يا به كار بردن الفاظ زشت يا حركات كريه خودداري كنند و در كل از هر گونه اخلاق غير ورزشي دوري كنند . (مانند ترك كردن ليگ یا مسابقه ، عمداً تأخير كردن يا مانع از پرتاب ديگر بازيكنان شدند .)
02/16-اگر بنا به تشخيص ارگانها بازيكني تبصره 01/16 را نقص كرده باشد به دليل بي احترامي نسبت به اين ورزش محكوم خواهد شد و همين طور از شركت در هر مسابقه قهرماني ديگري نيز سلب صلاحيت مي‌گردد .
به هر حال اگر بازيكني يا مقامات رسمي بازيكني تيم مذكور از پذيرفتن صلب صلاحيت و يا جريمه سرباز زنند موضوع فوق صريحاً به كميته اجرائي WDF ارجاع حواهد شد كه تصميم آنها يك تصميم اجباري و لازم الاجراء خواهد بود .
03/16- تصميم كيمته اجرائي WDF ذكر شده در تبصره 02/16 توسط اكثريت اعضاء حاضر كميته اجرائي WDF در مسابقات قهرماني اتخاذ خواهد شد .
اگر هيچ يك از اعضاء كميته اجرايي WDF در مسابقات قهرماني حضور نداشته باشند درخواست فوق به يكي از مقامات رسمي از هر كشور شركت كننده ارائه مي‌گردد و تصميم‌گيري در مورد ارگانها توسط اكثريت مقامات رسمي كشور اتخاذ خواهد شد .
00/17- شيوه لباس پوشيدن در بازي :
01/17- تمام بازيكنان معرفي شده يك كشور موظفند در مسابقات قهرماني WDF لباس بازي تأييد شده كشورشان را در مراسم تشريفات افتتاحيه ، در طول مسابقات قهرماني ( حداقل تا زماني كه حذف شوند ) و در افتتاحيه و مراسم اعطاي هدايا بپوشند .
02/17- اعضاي تيم بايد به طور يكسان لباس بپوشند مثلاً تمام لباس اعضاء تيم از جمله پيراهن ، بلوز ، دامن و شلوار بايد يكرنگ و يك مدل باشند .
03/17- حذف اونيفرم تيم : بازيكن بدون اجازه سازمان نبايد لباسي را بپوشد كه مشتمل بر هر گونه وسايل تبليغاتي آرم‌ها يا عباراتي در رابطه با توليدات بازار باشد . 04/17- هيچ نوع لباسی دون اجازه قبلي از سازمان نبايد پوشيده شود .
00/18- تبليغات :
01/18- تمام ارگانها اين حق را دارا مي‌باشند هرگونه وسايل تبليغاتي – آرمها يا عباراتي در ارتباط با برگزاري و سازمان دادن مسابقات قهرماني اختصاص دهند .
02/18- تمام ارگانهاي اين حق را دارا مي‌باشند كه براي حفظ اسپانسرشان وسايل تبليغاتي – آرم‌ها يا عبارات استفاده شده توسط بازيكنان ، تيمها و يا ديگر اسپانسرها را به آن اسپانسر اختصاص دهند .
03/18- بازيكنان يا تماشاگران در مسابقات قهرماني WDF اجازه پوشيدن لباسهايي كه داراي هر گونه وسايل تبليغاتي ، آرم‌ها و يا عبارت مربوط به يك توليد را بدون اجازه قبلي سازمان مربوطه ندارند .
04/18- بازيكنان در مسابقات قهرماني WDF حق استفاده از وسايل و ابزار بازي كه هر گونه مطلب ، شعار يا عبارات تبليغاتي در رابطه با توليدات عرضه شده در بازار را بدون اجازه قبلي از ارگانها و سازمانها راندارند .
05/18- قبل از نمايش مسابقه در تلويزيون ، اين اجازه به سازمانها داده خواهد شد كه از بازيكنان عبارت تبليغاتي يا شعارهاي تبليغاتي را پس بگيرند . هر بازيكني كه اين در خواست را رد كند ، مسابقه را از دست خواهد داد .
00/19- نوشيدن و سيگار كشيدن :
01/19- تمام بازيكنان و مقامات رسمي و اداري بايد از سيگار كشيدن و مصرف الكل و مشروب هنگام بازي در يك مسابقه و در طي مدت مصاحبه و معرفي رسمي آنها اجتناب كنند .
02/19- در صورت بروز هر گونه تخلف در مورد بند 01/19 بازيكن خودش در قبال حذف در مسابقه‌اي كه تخلف در آن صورت گرفته مسئول مي‌باشد . اين مطلب بايد به سازمان دارت مربوط براي رسيدگي انضباطي گزارش داده شود .
01/20- انتخاب بازيكنان و مقامات رسمي مسابقات
فردي مي‌تواند به عنوان يكي از اعضاء سازمانهاي مربوطه دارت در يك مسابقه رسمي WDF بازي كند كه به مدت سه سال بلافصل به صورت عضو اصلي در مسابقات در كشوري كه توسط سازمان وابسته به WDF آن كشور بيان شده بازي كرده باشد .
02/20- در صورتيكه دو يا چند عضو از اعضاء وابسته به WDF داراي يك ماهيت ملي مشتركي باشند . قانون فوق براي بازيكن كه مقيم آن مليت باشد تعبير خواهد شد . 03/20- موارد ذكر شده فوق حداقل ترين لازمي است كه براي انتخابات در نظر گرفته مي‌شود و ممكن است اعضاء سازمانها موارد بيشتري را براي انتخاب بازيكنان و مقامات رسمي را تحميل كنند .
04/20- يك شخصي تا زماني صلاحيت بازي مواردي براي يكي از سازمانهاي عضو WDF را دارد كه به عنوان نماينده از كشور محل اقامتش توسط آن سازمان مربوط فرستاده شده باشند و تا زماني كه ديگر اعضاي وابسته به WDF به وي تقاضايي نداده باشند شايستگي بازي در آن سازمان را داراست .
05/20- هر شخصي كه در يكي از مسابقات رسمي WDF براي يكي از اعضاء وابسته به آن سازمان بازي كرده باشد نمي‌تواند تا زماني كه سه سال از آخرين بازي وي براي آن سازمان نگذشته باشد براي ديگر سازمان عضو WDF در مسابقات رسمي WDF شركت نمايند .
06/20- زماني كه مشاجره‌اي رخ دهد علت و مضمون مشاجره بايد به كميته اجرايي WDF براي تصميم و حكم نهايي و لازم الاجراء ارجاع داده شود . اين رويه براي تمام مسابقات برگزار شده در قلمرو قانوني WDF قابل اجراء است .
07/20- هيچ بازيكن یا مقامات رسمي يا نماينده‌ها در هرسمت و مقام ، و در هر مرحله‌اي ، جهاني و بين‌المللي و يا در يك مسابقه بين‌المللي كه خارج از محدوده قوانين WDF باشد و يا اينكه توسط فدراسيون جهاني دارت و يايكي از اعضاء وابسته به WDF شناخته نشده باشد صلاحيت انتخاب براي شركت در مسابقات دارت WDF و يا مسابقات رده‌بندي شده WDF را نخواهد داشت در شرايطي كه انجمن بازيكنان حرفه‌اي دارت تمام تعهدات خود را تحت محدوده توافقنامه WDF انجام دهند . مجمع عمومي WDF مي‌تواند به ويژه مسابقات جهاني SKY و بازيهاي جهاني – مسابقات تيمي جهاني كه توسط انجمن بازيكنان حرفه دارت برگزار مي‌شود را از مسابقات محروم سازد .
08/20- بازيكن يا مقامات رسمي يا نماينده‌اي كه نامش در اين ورزش ثبت نشده يا داراي عنوانهاي جهاني يا بين المللي اعضاء دارت كه خارج از محدوده قانوني WDF بوده و توسط فدراسيون جهاني درات شناخته نشده باشند . صلاحيت انتخاب براي شركت در مسابقات دارت WDF و يا مسابقات رده‌بندي شده WDF را نخواهند داشت .
09/20- اصل درخواست نامه هر فرد يا نماينده‌اي كه بعلت مفاد 07/20 و 08/20 تغيير يافته بايد به آن فرد يا نماينده . جهت تسليم يك درخواست نامه كتبي ارائه گردد .
درخواست كتبي بايد همراه با تمامي اسناد مربوطه به كميته اجرائي WDF كه محدوده قانوني آن كشور محل اقامت آن يا نماينده را نيز تحت پوشش قرار مي‌دهد ، ارائه گردد .
10/20- هر بازيكني يا مقامات رسمي يا نماينده‌اي كه خواستار ثبت نام يا ثبت نام دوباره در يكي از سازمانهاي عضو WDF باشند بعد از شركت كردن در يك مسابقه در حد توانايي و يا در هر مرحله‌اي از آن طبق ماده 08/20 و يا طبق ماده 09/20 كسي كه وارد اين ورزش شده و يا با آن سروكار دارد براي ثبت نام و يا ثبت نام مجدد در آن سازمان عضو WDF بايد درخواست كتبي ارئه دهد .
11/20- درخواست نامه كتبي براي ثبت نام و يا ثبت نام مجدد بايد به سازمان عضو WDFكه بيانگر كشور محل اقامت آن عضو يا نماينده ارائه دهنده درخواست نامه است ارائه گردد تقاضانامه بايد همراه تمام مدارك مربوط به كميته انضباطي ناحيه اي WDF كه محدوده قانوني آن سازمانهاي عضو WDF را نيز تحت پوشش خود قرار مي‌دهد ارسال گردد . 12/20- هر تصميم اتخاذ شده‌اي در مورد اصل موضوع مورد درخواست شخص يا نماينده‌اي توسط كميته انضباطي منطقه‌اي WDF قطعي و الزامي خواهد بود هر درخواست احتمالي بايد به صورت كتبي به كميته اجرايي جهت بررسي ارائه گردد .
نمونه اين درخواست نامه بايد با تمام اطلاعات يا اسنادي كه قبلاً توسط كميته انضباطي ناحيه WDF مربوطه ارسال نشده است ، ضميمه گردد .
00/21- محروميت از بازي :
01/21- فدراسيون جهاني دارت اين حق را دارا مي‌باشد كه بازيكنان يا مقامات رسمي و اعضاء وابسته به آن سازمان را در صورتيكه آن بازيكن يا مقام رسمي يا سازمان وابسته در صدد نقض شروط و قوانين بازي مسابقات WDF و قوانين اساسي و فرعي WDF باشند را از بازي محروم سازد .
02/21- حذف هر يك از بازيكنان يا مقامات رسمي يا اعضاء وابسته به سازمان دارت از مسابقات رسمي WDF فقط در نتيجه پي آمد اقدامات انضباطي طبق قوانين و آئين نامه‌هاي اجرائي در آن زمان انجام خواهد شد .
03/21- فدراسيون جهاني دارت اين حق را داراست كه هر نوع تعليقي را براي كوتاهي و قصور هر يك از بازيكنان و يا مقامات رسمي يا اعضاء سازمان دارت در يك مسابقه و يا تمام مسابقات رسمي WDF تا زماني كه تمام كوتاهي‌ها و مقررات انجام شده از سوي آن WDF مشخص گردد در نظر بگيرد .
00/22- اصلاحيه و الحاقيه :
01/22- فدراسيون جهاني دارت اين حق را داراست كه در هر زماني در صورت مواجه به يك مقصودي كه نياز آن توسط كميته اجرايي WDF الزامي به نظر مي‌رسد هر يك از قوانين بازي WDF را اصلاح الحاق و يا حذف نمايد .
00/23-حق چاپ : حق چاپ محتواي تمام قوانين بازي WDF منحصراً براي فدراسيون جهاني دارت مي باشد و امكان تجديد چاپ ، كپي ، المثني ، و ديگر موارد تكثير دوباره آن چه به طور كامل و يا فقط قسمت از آن بدون موافقت دارنده حق چاپ امكان پذير نمي‌باشد .

 


قوانين كلي گلف

قوانین کلی گلف عبارتست از 34 قانون مدون باضافه تعداد زیادی تبصره و متمم و استثنائات.
آبانس (هندی کپ) HADICAP
هندی کپ یاامتیاز تعادلی، بازیکنان سطوح مختلف را قادر می سازد که با یکدیگر به رقابت بپردازند. هندی کپ بر اساس تعداد ضرباتی که بازیکن در یک دور بازی از «پار» تجاوز می کند تعیین می گردد ماکسیمم هندی کپ برای آقایان 36 و برای خانمها 40 می باشد هند کپ بر اساس میانگین سه دور بازی تعیین می گردد.
زمین گلف استاندارد
شامل 18 حفره و سه نوع پار و جمع تعداد ضربات 72 می باشد.
اول پار(PAR) سه برای آقایان از 250 تا 100 پارد
دوم پار(PAR) چهار برای آقایان از 470 تا 251 پارد
سوم پار(PAR) پنج برای آقایان از ---- تا 471 پارد
پار PAR، تعداد ضربات بدون اشتباه یک میدان که با اعداد 3و 4و 5 مشخص می شود.
سه نوع گریپ GRIP وجوددارد.
1- OVERLAPING
2- INTERRLOCKING
3- TEN FINGER GRIP

محوطه شروع THE TEEING GPOUND
محوطه ای مسطح با چمن درو شده و کوتاه که اولین ضربه از این محوله بازی می شود.
محوطه موانع HAZZARDS
این موانع در مسیر حفره ها بنحوی طراحی شده اند که هریک از مسیرها را بطور متفاوتی مشکل و رقابت برانگیز می کند.
محوطه عادی زمین THE FAIR WAY
این محوله تمام مسیر از نقطه شروع تا حفره را در بر می گیرد و در اطراف مسیر محوطه هائی از چمن های پرپشت و درو نشده وجود دارد.

ادامه مطلب

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم اسفند 1386ساعت 9:9  توسط لیلا آقایارلو  |  نظر بدهید


چوگان


چوگان را با عناوین مختلف از جمله "ورزش پادشاهان" یا "پادشاه ورزش ها" می شناسند.

چوگان ورزشی تیمی است که بازیکنان آن سوار بر اسب، توپ یا گوی را توسط چوب چوگان به طرف دروازه تیم مقابل هدایت می کنند، هدف از این بازی به ثمر رساندن گل است. وارد نمودن توپ به دروازه تیم حریف توسط سوارکاران امتیاز محسوب می شود. گل های به ثمر رسیده در صورتی که بازیکن سوار بر اسب باشد، پذیرفته می شوند.

اگر بازی چوگان در فضای باز انجام شود، هر تیم متشکل از چهار نفر است، در صورتی که در سالن سرپوشیده مخصوص چوگان باشد، هر تیم تنها سه بازیکن دارد. بازی در مقاطع زمانی هفت دقیقه ای که اصطلاحاً "چوکه" نامیده می شوند،انجام می گیرد. مدت زمان استاندارد بازی شش چوکه است، اما بسته به قوانین مسابقات در برخی از بازی ها چهار یا هشت چوکه هم مشاهده می شود. در چوگان داخل سالن، چوکه ها معمولا شش دقیقه ای هستند.

 

 

قوانین و مقررات ورزش والیبال

 

 

 

قوانین و مقررات ورزش والیبال

 

زمین بازی

 


ابعاد زمین والیبالطول زمین ۱۸ و عرض آن ۹ متر می‌باشد و فارغ از هر گونه برجستگی یا فرورفتگی است.
زمین توسط خطوطی به عرض ۵ سانتیمتر علامت گذاری می‌شود. این اندازه‌گیری از گوشه زمین است.
خطی به عرض ۵ سانتیمتر میان خطوط کناری در زیر طور کشیده شده‌است و زمین را به دو قسمت مساوی تقسیم می‌کند و به اسم خط مرکزی شناخته می‌شود.

خطوطی به طول ۹ و عرض ۵ سانتیمتر در ۳ متری خط مرکزی بطور موازی کشیده شده‌است و به عنوان خط پایان شناخته می‌شود. منطقه حمله به خط مرکزی محدود است.
در هر قسمت زمین، منطقه سرویس توسط دو خطوط به طول ۱۵ و عرض ۵ سانتیمتر مشخص شده و در بیست سانتیمتری خط پایان و عمود بر آن قرار گرفته‌است. یکی از این خطوط در امتداد خط کناری و دیگری در ۳ متری سمت چپ خط کناری راست قرار گرفته‌است.
حداقل درجه حرارت زمین سرپوشیده ۱۰ درجه‌است.

 

 

 

قوانین و مقررات شنا ( شنا و شیرجه )

 

قوانین و مقررات :

شنا ورزشی است که هم به گونه ای تفریحی برای پیمودن مسافتهایی در آب اجرا می شود و هم برای مسابقه و رقابت .
شنا چه برای تفریح و سرگرمی یا مسابقه و رابت ورزشی است دلخواه و محبوب که در سراسر جهان طرفداران بسیار زیادی در میان مردم دارد .
شنا به صورت های مختلف در رودخانه ، در آبهاب آزاد ، در آبهای ساحلی دریا و دریاچه و گاه نیز در میان آبهای خروشان دریاها و اقیانوسها انجام میشود اما بطور معمول شنا را در استخر انجام میدهند که استخر میتواند یا بصورت سرپوشیده یا در هوای آزاد باشد .

 مشخصات استخر :

استخر محل مخصوصی است برای شنا ، شیرجه ، واترپلو که در اندازه های مختلف ساخته می شود . ولی استخرهایی که در آنها مسابقات رسمی را برگزار میکنند باید دارای مشخصاتی معین باشد . این مشخصات از طرف فدراسیون بین المللی شنای آماتور ، که آن را فینا FINA  می خوانند به شرح زیر تعیین شده است :

طول : 50 متر   عرض : حداقل 21 متر

عمق : حداقل 80/1 متر

تعداد خطوط 8 خط ( عرض هر خط 5/2 متر )

در استخرهایی که رکوردگیری میکنند ، دمای آب باید 22 تا 24 درجه سانتی گراد باشد .

 

مقررات بازی بدمینتون

زمین بازی


زمین بازی بدمینتون

زمین بازی بدمینتون به شکل مستطیل می‌باشد و با خطوطی به عرض ۴۰ میلی متر کشیده می‌شود. خطوط زمین باید به سادگی قابل تشخیص بوده و بهتر است به رنگ سفید یا زرد کشیده شود. طول زمین 4/13 متر - عرض زمین دو نفره 10/6 متر - عرض زمین یک نفره 18/5 متر می‌باشد. کلیه این خطوط جزو زمین محسوب می‌شود. ارتفاع پایه‌های تور ۵۵/1 متر می‌باشد.

توپ


توپ بدمینتون

از مواد طبیعی یا مصنوعی ساخته می‌شود. باید از جنس چوپ پنبه که لایه چرمی دارد باشد. توپ چرمی باید دارای ۱۶ پرک باشد که به پایه وصل می‌شوند. وزن توپ باید بین 37.4 تا 50/5گرم باشد.

فضای بالای زمین

در بازی‌های بین‌المللی، حداقل ارتفاع زمین تا سقف، برای تمام سطح زمین بازی، برابر با 12 متر واندازه استاندارد در بازی‌های باشگاهی 9.14 متر می باشد. سراسر فضای بالای زمین بدون هیچ گونه ساختار اضافی بوده، و موانع مزاحمی همچون ساختارهای نور پردازی در آن وجود ندارد.

پس زمینه و نور پردازی

برای راحت دیده شدن توپ بدمینتون، دو طرف پایانی زمین نباید به رنگ سفید باشد. حداقل درجه نورپردازی 1000 لوکس، پیشنهاد می شود، که سبب ایجاد نور یکپارچه در فضای زمین بازی می گردد نباید نور مستقیم، در روبروی ورزشکار یا بالای زمین قرار بگیرد. مکان مناسب جهت روشنایی، در دو طرف طول زمین بدمینتون می باشد. همچنین تمامی نورهای مستقیم آفتاب یا نور روز باید از بین برود.

 

 

بازی فوتبال ورزشی است تیمی که در آن دو گروه یازده نفره در مقابل هم بازی می‌کنند و اغلب آن را پرطرفدارترین ورزش جهان می‌دانند. این ورزش در زمینی مستطیل شکل با پوشش چمن یا چمن مصنوعی انجام می‌گیرد که در انتهای عرضی دو ضلع آن دو دروازه قرار داده شده‌است. هدف وارد کردن توپ به دروازهٔ حریف است. دروازه‌بان تنها کسی است که در این بازی حق دارد از دست‌ها و بازوهای خود برای گرفتن و مهار توپ استفاده کند. دیگر اعضای تیم توپ را اغلب با استفاده از پا و ضربه زدن به آن به گردش درمی‌آورند، گاه نیز ممکن است از سینه یا سر خود استفاده کنند. هر تیمی که بیش‌ترین گل را به حریف بزند برندهٔ بازی است. اگر بازی در پایان با گل‌های برابر پایان پذیرد نتیجه بازی را مساوی اعلام می‌کنند یا این که بازی به وقت اضافی کشیده می‌شود و سپس ممکن است ضربات پنالتی تعیین‌کننده بازی باشد.

قوانین فوتبال مدرن و به شکل امروزی آن در کشور انگلستان وضع شد. نهاد اداره‌کننده فوتبال در جهان فیفا نام دارد که اغلب آن را به اختصار فیفا می‌نامند. معتبرترین مسابقه در این رشته ورزشی جام جهانی فوتبال نام دارد که هر چهار سال یک بار برگزار می‌شود. این رویداد هنگام برگزاری بینندگان زیادی دارد که شمار آن دو برابر بینندگان بازی‌های المپیک تابستانی است

 

 

زمین بازی [ویرایش]

نوشتار اصلی: زمین فوتبال


یک زمین استاندارد فوتبال بزرگسالان برای مسابقات بین‌المللی می‌بایست تا ۱۱۰ تا ۱۲۰ یارد (قدم) (معادل ۱۰۰ تا ۱۱۰ متر) طول و ۷۰ تا ۸۰ یارد (۶۴ تا ۷۵ متر) عرض داشته باشد.

زمین‌های مسابقات غیر بین‌المللی می‌تواند بین ۹۱ تا ۱۲۰ متر طول و ۴۵ تا ۹۱ متر عرض داشته و نباید مربع باشد.

یک دروازه مستطیل شکل در وسط خط عرضی (یا خط گل) گذاشته می‌شود که فاصله تیرک‌های عمودی آن از یکدیگر ۸ یارد (۷٫۳۴ متر) و فاصله تیرک افقی از زمین ۸ فوت (۲٫۴۴ متر) است.

در جلوی هر دروازه و به فاصله ۱۸ یارد (۱۶٫۵ متر) از خط دروازه، محوطه مستطیل شکلی وجود دارد که به محوطه جریمه و محوطه هجده قدم معروف است، در این محوطه دروازه‌بان قادر است توپ را با دست لمس کرده و بگیرد و خطای بازیکنان حریف با ضربه پنالتی جریمه می‌شود.

محوطه کوچکتری نیز در جلوی دروازه و با فاصله ۶ یارد (۵٫۵ متر) وجود دارد که می‌بایست ضربات شروع مجدد بازی در هنگام خروج توپ از خط عرضی از داخل آن زده شود. خطوط و علامت‌های دیگری نیز در زمین برای مشخص کردن محل قرار گرفتن بازیکنان و جای زدن ضربات کرنر، پنالتی و شروع بازی وجود دارد.

آفساید:بازیکن زمانی در موقعیت آفساید قرار دارد اگر در نیمهٔ زمین حریف باشد و از توپ به دروازهٔ حریف نزدیک تر باشد و کمتر از دو بازیکن بین او و دروازۀ حریف قرار گرفته باشد. وضعیت فاصلهٔ مساوی با دومین بازیکن حریف نزدیک به دروازه حریف آفساید محسوب نمی‌شود. در سال ۲۰۰۵ بورد بین‌المللی فوتبال تصمیم جدیدی در مورد قانون آفساید تصویب کردند : نزدیک تر بودن به دروازهٔ حریف به معنای این است که هر قسمت از سر، بدن و یا پای بازیکن که از توپ و دومین بازیکن حریف نزدیک تر به دروازهٔ حریف باشد. در این تعریف بازوها شامل نمی‌شوند.[۱

 

 

 

هاکی روی چمن

 

 

 

مسابقه هاکی بوندسلیگا میان تیم‌های اینتراخت فرانکفورت و تی‌اس‌وی مانهایم

مسابقه هاکی در دانشگاه ملبورن، استرالیا

هاکی روی چمن (به انگلیسی: Field Hockey یا Hockey) یک ورزش گروهی است که بین دو تیم ۱۱ نفره بر روی یک زمین چمن با هدف وارد کردن یک توپ کوچک به وسیله چوب هاکی به دروازه حریف انجام می‌شود.

نهاد اداره‌گر این رشته ورزشی فدراسیون بین‌المللی هاکی است و مهمترین مسابقات این رشته ورزشی المپیک و جام جهانی هاکی است که هر ۴ سال یک‌بار برگزار می‌شوند. هاکی از المپیک ۱۹۲۸ آمستردام به این‌سو همواره در برنامهٔ بازی‌های المپیک قرار داشته است و پیش از آن نیز دو بار در المپیک ۱۹۲۰ آنتورپ و المپیک ۱۹۰۸ لندن برگزار شد.

هاکی پس از فوتبال بیشترین تعداد بازیکنان در میان ورزش‌های گروهی خارج از سالن (فضای آزاد) را دارد، اما با این حال رقابت‌های باشگاهی هاکی تماشاگران زیادی را به خود جذب نمی‌کند و بازیکنان کمی به صورت کاملاً حرفه‌ای به این رشته ورزشی می‌پردازند.

در کشورهایی که فصل زمستان مانع از برگزاری مسابقات هاکی در فضای باز می‌شود، نوع داخل سالن هاکی نیز تمرین می‌شود که با تغییراتی در قوانین از جمله حضور ۶ بازیکن (به‌جای ۱۱ بازیکن) در هر تیم و در یک زمین حدوداً ۴۰ در ۲۰ متری (به جای زمین استاندارد ۹۱ در ۵۵ متری) و قرار دادن دیواره‌هایی در کنار خط برای ریباند توپ و تفاوت‌های جزئی دیگری برگزار می‌شود

 

 

شنا قوانین شنا در مسابقات [ویرایش]

آزاد [ویرایش]

منظور از شنای آزاد این است که در مسابقات این شنا، یک شناگر می‌تواند با هراستیلی که می‌خواهد شنا کند، مگر در مسابقات مختلط انفرادی یا مختلط تیمی که منظور از شنای آزاد، هر استیلی است به غیر از پشت، قورباغه یا پروانه.

کرال پشت [ویرایش]

نوشتار اصلی: کرال پشت‌

به جز هنگام برگشت، شناگر باید همواره بر پشت قرار داشته باشد. وضعیت طبیعی پشت در شنای پشت می‌تواند شامل یک حرکت چرخشی بدن باشد بشرط اینکه این چرخش نسبت به سطح افقی، ۹۰ درجه یا بیشتر نشود.

در تمام طول مسابقه قسمتی از بدن شناگر باید سطح آب را بشکافد (یعنی باید قسمتی از بدنش بیرون از آب باشد و بردن تمام بدن به زیر آب مجاز نیست).

به استثنای زمان برگشت که شناگر مجاز است تمام بدنش را به زیر آب ببرد و پس ازاستارت و هر برگشت نیز می‌تواند این عمل را انجام دهد بشرط اینکه مسافتی را که در زیر آب طی می‌کند بیش از ۱۵ متر نباشد.

قورباغه [ویرایش]

نوشتار اصلی: شنای قورباغه‌

از آغاز نخستین دستی که پس از استارت و هر برگشت زده می‌شود، بدن شناگر باید بر روی سینه قرار گیرد و شانه‌های او با سطح طبیعی و معمولی آب در یک راستا باشند.

تمام حرکات بازوان باید همزمان و در یک صفحه افقی انجام شوند و حرکت متناوب‌(یک در میان) نداشته باشند

تمام حرکات پاها باید همزمان و در یک صفحه افقی انجام شوند و حرکت متناوب نداشته باشند.

در مرحله‌ای از حرکت پا که باعث پیشروی و جلو رفتن شناگر در آب می‌شود، پاها باید چرخش خارجی داشته باشد، پای قیچی، پای کرال و پای دلفین پایین رونده مجاز نیست.

در هنگام برگشتها و پایان مسابقه، لمس دیواره باید با هردو دست و بطور همزمان‌انجام شود، این تماس می‌تواند در سطح آب و یا در بالا و یا در زیر آب باشد. تا زمانی که دستها دیواره را لمس نکرده‌اند شانه‌ها باید در صفحه افقی باقی بمانند.

به هنگام هر دوره کامل یک دست و یک پای قورباغه، قسمتی از سر شناگر باید سطح آب را بشکافد (یعنی قسمتی از سر از آب خارج شود).

شنای پروانه [ویرایش]

نوشتار اصلی: شنای پروانه‌

در تمام طول مسابقه (به جز در هنگام برگشت) بدن شناگر باید بر روی سینه قرار داشته باشد و از آغاز نخستین دستی که پس از استارت و برگشتها زده می‌شود شانه‌ها با سطح آب در یک راستا باشند.

هر دو دست را باید به‌طور همزمان و در بالای آب به طرف جلو برد و به طور همزمان نیز به‌طرف عقب آورد

تمام حرکات پا باید همزمان باشند. حرکات همزمان ساق و کف پا که در صفحه عمودی و به طرف پایین و بالا انجام شوند، مجاز است.

در هنگام برگشتها و پایان مسابقه، هر دو دست باید به‌طور همزمان دیواره را لمس کنند. این تماس هم می‌تواند در سطح آب باشد و هم در زیر یا بالای آب.

قوانین کلی [ویرایش]

اگر در یک مسابقه تنها یک شناگر شرکت داشته‌باشد، باید تمام مسافت مقرر را شناکند تا واجد شرایط شناخته شود.

یک شناگر باید مسابقه خود را در همان خطی که استارت زده‌است، به پایان برساند.

در مسابقات شنای آزاد یا بخش شنای آزاد مسابقات مختلط، ایستادن به روی کف استخر باعث اخراج شناگر نمی‌شود اما باید توجه داشت که شناگر حق راه رفتن ندارد.

عبور از خط (طناب) شنا و ورود به خط شنای دیگر مجاز نمی‌باشد و شناگر خاطی اخراج می‌شود.

در هنگام مسابقه، هیچ شناگری اجازه ندارد اشیایی به تن کند یا از وسایلی استفاده کند که باعث افزایش سرعت، غوطه‌وری و یا استقامت او می‌شوند، (مانند فین‌هاو...) استفاده از عینک شنا مانعی ندارد.

در هر تیم امدادی، ۴ شناگر شرکت دارند.

در مسابقات امدادی، اگر پیش از این که شناگر داخل آب، دیواره استخر را لمس کند، تماس پای شناگر بعدی با سکوی استارت قطع شده‌باشد، خطا محسوب می‌شود.

 

 

اسکواش

 

بازی با زدن سرویس آغاز می‌شود و پس از برخورد به دیوار با زاویه‌ای معین وارد زمین سرویس می‌شود. هر بازیکن به طور یکی‌درمیان توپ را با راکت به دیوار روبرو می‌زند و حریف باید آن را به همان دیوار برگرداند. ضربه‌ها باید با سرعت و زاویه‌ای زده شوند که حریف نتواند توپ را به دیوار روبرو برگرداند. مسابقه اسکواش شامل سه یا پنج گیم و هر گیم دارای ۱۱ امتیاز است[۲].

 

 

خلاصه قوانین فوتسال [ویرایش]

قانون یکم:

زمین بازی؛ که خلاصه مشخصات و نکات قابل توجه با رسم شکل توضیح داده شد.

·          

  • تذکر: ورود و خروج بازیکنان در موقع تعویض بایستی از محدوده مشخص شده انجام گیرد.
 • قانون دوم:

توپ؛ محیط آن حداقل ۶۲ و حداکثر ۶۴ سانتیمتر وزن توپ ۳۹۰ الی ۴۳۰ گرم

(توپ نمره ۴) شناسایی استاندارد هنگامی که توپ از ارتفاع ۲ متری به زمین رها می‌شود نباید بیشتر از ۶۵ و کمتر از ۵۵ سانتیمتر از زمین مسابقه جهش نماید.

 • قانون سوم:

تعداد بازیکنان؛ یک مسابقه با شرکت دو تیم نباید بیش از ۵ بازیکن باشد که یکی از آنها دروازه بان با لباس مشخص است در شروع مسابقه حداقل بازیکن باید ۵ نفر باشد در صورت اخراج بازیکن هر تیم کمتر از دو نفر مسابقه باید تعطیل شود.

۱- حداکثر بازیکن ذخیره ۷ نفر می‌باشد. ۲- تعداد تعویض سیار نامحدود است حتی دروازه بان (رنگ لباس دروازه بان متمایز از بازیکنان) ۳- عمل تعویض زمانی خاتمه می‌یابد که بازیکن جانشین وارد زمین شود ۴- چنانچه در جریان بازی تعویض سیار بازیکن جانشین قبل از اینکه بازیکن تعویضی کامل زمین را ترک کند وارد زمین شود. داور بازی را قطع (با رعایت آوانتاژ به تیم حریف) بازیکن تعویضی را بیرون بفرستد به بازیکن جانشین اخطار و بازی با یک ضربه آزاد غیر مستقیم به نفع تیم مقابل از محل توقف توپ زده می‌شود.

 • قانون چهارم:

وسایل بازیکن؛ استفاده از کفش مخصوص برای بازیکن اجباری است - نقص این قانون بازیکن خاطی از زمین خارج فرستاده با تکمیل وسایل با اجازه داوران حتماً در هنگام توقف بازی وارد زمین شود.

 • قانون پنجم:

برای اداره بازی یک داور اصلی یا سر داور؛ تعیین می‌گردد. قدرت او که قانون به او تفویض نموده است از هنگام شروع بازی تا هنگام اتمام بازی، هر مورد مرتبط با بازی نتیجه نهایی تصمیم با اوست در صورت عدم حضور وقت نگهدار این مسؤولیت به عهده اوست.

 • قانون ششم:

کمک داور (داور دوم)؛ بایستی برای هر مسابقه تعیین شود طرف مقابل داور اصلی انجام وظیفه می‌کند همان قدرت اجرایی را دارد به جز (همه وقایعی را که قبل در حین یا بعد از بازی می‌افتد ثبت و گزارش کند) در صورت نبودن وقت نگهدار وظیفه دارد دو دقیقه اخراجی بازیکنان و تایم یک دقیقه را محاسبه نماید و تعویض سیار صحیح انجام گرفته است. در صورت دخالت بی مورد از جانب کمک داور، داور اصلی بایستی او را از وظیفه آن معاف شخصی دیگری جانشین وی موضوع را گزارش کند.

·          

  • تذکر:

در صورت وجود اختلاف نظر بین داور اصلی و کمک داور سرداور (داور اصلی) حاکم خواهد بود.

 • قانون هفتم:

وقت نگهدار؛ در خارج از بازی در امتداد خط میانی در منطقه تعویض بازیکنان قرار گیرد. وظایف او نگهداری وقت بازی ۲ دقیقه اخراجی یادداشت تایم اوت‌ها و دادن علامت تایم اوت به داوران اعلام زمان بازی با صوت به داوران و یادداشت ۵ خطای اول هر تیم در هر نیمه که توسط داوران اعلام شده - ثبت شماره گلزنان و بازیکنان اخراجی و اخطاری و تایم اوت‌ها آن‌ها می‌باشد.

 • قانون هشتم:

مدت بازی؛ مدت بازی دو وقت ۲۰ دقیقه‌ای و زمان بین دو نیمه استراحت ۱۵ دقیقه‌ای می‌باشد - هر تیم می‌تواند در هر نیمه یک تایم درخواست کند (در بازی‌های حذفی در وقت اضافی تایم اوت وجود ندارد).

 • قانون نهم:

شروع بازی، برنده قرعه اختیار انتخاب زمین و بازنده قرعه ضربه شروع بازی را می‌زند. ضربه شروع به داخل زمین حریف با علامت داور اصلی خواهد بود که فاصله بازیکن مقابل با توپ ۳ متر خواهد بود - از ضربه شروع مستقیماً گل به دست می‌آید.

 • قانون دهم:

توپ در بازی و خارج از بازی؛ وقتی توپ خارج از بازی به طور کامل از خط طولی یا عرضی چه از هوا و زمین گذشته باشد. برخورد توپ به سقف سالن اوت اعلام شده و ادامه آن روی خط طولی نزدیکتر می‌باشد که توسط حریف زده می‌شود.

 • قانون یازدهم:

روش به دست آمدن گل؛ تمام توپ از خط دروازه بین تیرهای عمودی و افقی عبور کرده به شرطی که بازیکن مهاجم توپ را با دست یا بازو و پرتاب حمل یا هل نداده باشد.

 • قانون دوازدهم:

خطاها و رفتارهای ناشایست؛ هرگاه بازیکنی سهواً یا از روی بی احتیاطی یا نیروی نامتعادل یا بیش از اندازه ۱۱ خطای زیر را مرتکب شود یک ضربه آزاد مستقیم -یک ضربه پنالتی- به نفع تیم مقابل (اگر داخل محوطه جریمه باشد) گرفته می‌شود: لگد زدن -پشت پا زدن - پریدن روی حریف - تنه شدید و خطرناک - تنه از پشت به حریف - تف انداختن - زدن حریف - گرفتن حریف - هل دادن حریف - با شانه به حریف حمله کردن - تکل کردن.

هفت خطای منجر به اخطار: ۱ - مرتکب رفتار غیر ورزشی ۲- با گفتار و کردار به تصمیم داور اعتراض نماید. ۳- مکرراً قوانین بازی را نقص نماید. ۴- شروع مجدد بازی را به تأخیر اندازد. ۵- هنگام شروع مجدد بازی، ضربه آزاد و ضربه کرنر فاصله لازم رعایت نکند. ۶- بدون اجازه داور وارد زمین شود. ۷- بدون اجازه داور زمین را ترک کند. هفت خطای منجر به اخراج: ۱- مرتکب خطای شدید بازی شود. ۲- مرتکب برخورد با زننده شود. ۳- روی حریف یا هر فرد دیگر تف بیندازد ۴- عمداً با دست زدن به توپ، حریف را از یک گل یا موقعیت گل محروم نماید. ۵- موقعیت آشکار گل حریف به سمت دروازه در داخل پیشروی با خطای آزاد مستقیم سلب نماید. ۶- کلمات توهین آمیز بر زبان بیاورد. ۷- در یک مسابقه اخطار دوم بگیرد. تذکر مهم: بازیکنی که اخراج می‌گردد توسط داور بازی حتماً باید به رختکن هدایت شود و بعد از ۲ دقیقه تیم می‌تواند بازیکن دیگر جایگزین نماید.

 • قانون سیزدهم:

ضربه آزاد؛ تحت عنوان دو دسته ضربه آزاد مستقیم و ضربه آزاد غیر مستقیم می‌باشد. در ضربه آزاد مستقیم می‌توان مستقیماً به حریف گل زد.

 • قانون چهاردهم:

خطاهای جمع شده؛ در صورتی که خطاهای یک تیم در هر نیمه به ۵ رسیده (از خطاهای ۱۱ گانه آزاد مستقیم)، (کلیه خطاها قانون ۱۲) از آن به بعد اگر یکی از خطای قانون ۱۲ را مرتکب شود خطای ششم یک ضربه آزاد مستقیم (از نقطه پنالتی دوم) یا محل وقوع خطا (اگر محل خطا بین نقطه پنالتی دوم و دروازده حریف باشد) بدون تشکیل دیوار دفاعی به صورت مستقیم زده می‌شود. مهاجمین و مدافعین باید فاصله ۵ متر را رعایت کنند. (خط فرضی نقطه پنالتی فاصله رعایت گردد).

·          

  • تذکر:

اگر خطای ششم عقبتر از نقطه پنالتی دوم بود، مستقیم به نقطه پنالتی دوم منتقل شده ضربه زده می‌شود (حق پاس دادن را ندارد).

 • قانون پانزدهم:

ضربه پنالتی؛ از نقطه پنالتی زده می‌شود. زننده ضربه باید مشخص باشد. ضربه حتماً باید به طرف جلو (دروازه حریف) زده شود.

 • قانون شانزدهم:

ضربه اوت؛ هرگاه تمام توپ از خط طولی چه از روی زمین چه از هوا بگذرد توپ بایداز محلی که خارج شد توسط تیم مقابل با پا به داخل زمین زده شود. زننده ضربه توپ ساکن روی خط طولی یا خارج از زمین خط طولی باشد بازیکنان تیم مقابل حداقل ۵ متر از محله ضربه باید فاصله داشته باشد از ضربه اوت نمی‌توان مستقیم گل زد.

 • قانون هفدهم:

پرتاب اوت دروازه پرتاب؛ پرتاب اوت دروازه مادامی در بازی است که توپ توسط دروازه بان با دست بیرون از محوطه جریمه قرار گیرد. پرتاب اوت دروازه خطای ۴ ثانیه ندارد. برگشت اوت دروازه دوباره به دروازه بان توسط مدافع (با دست لمس کردن یا کنترل) یک ضربه آزاد غیر مستقیم از محل ۶ متری انجام می‌گیرد. با پرتاب اوت دروازه نمی‌توان مستقیم گل زد.

 • قانون هجدهم:

ضربه کرنر؛ از ضربه کرنر می‌توان مستقیم گل زد. ۴ ثانیه دارد، اگر ضربه کرنر به طور صحیح زده نشود ضربه تکرار خواهد شد. در موقع زدن خطاها توپ باید ساکن باشد. همشه برنده قرعه سکه صاحب زمین بازی یا زننده پنالتی یا انتخاب رنگ پیراهن می‌باشد. تیمی می‌تواند تایم استراحت بگیرد که صاحب توپ باشد مثل ضربه کرنر، پرتاب اوت، ....... دروازه بان می‌تواند در زمین حریف بیش از ۴ ثانیه بازی کند. دروازه بان نمی‌تواند در جریان بازی مستقیم توپ را با دست وارد دروازه حریف کند . پاس عقب مادامی محسوب می‌شود که توپ از ضربه مچ پا به پایین زده شود (فقط از ناحیه کفش). در زدن اوت پا روی خط نباشد

تیم‌های برتر جهان در این رشته: ایران برزیل اسپانیا ایتالیا روسیه اوکراین آرژانتین

 

 

شیرجه

 

قوانین [ویرایش]

بطور کلی در تمام مسابقات رسمی شیرجه قوانینی از طرف فینا به اجرا در می آید که بخشی از آنها را در اختیار شما قرار می دهیم. تخته‌ها و سکوهای پرش و نیز تمامی تجهیزات شیرجه بایستی بر اساس قوانین فینا بوده و نود روز قبل از مسابقات توسط یکی از نمایندگان فینا و یکی از اعضای کمیته فنی شیرجه(Technical Diving Committee) تایید گردد.

تجهیزات شیرجه در روز مسابقه و زمانیکه هیچ مسابقه‌ای در همان استخر برگزار نمی‌شود باید در دسترس کلیه ورزشکاران قرار داشته باشد تا آنها بتوانند تمرین کنند و آمادگی لازم را با آن وسایل بدست آورند، البته باید در زمانی باشد که در آن استخر مسابقه نهایی شنا یا واترپلو یا توزیع مدال نباشد.

در مسابقات مقدماتی تعیین نوبت شیرجه روندگان بوسیله قرعه کشی انجام می‌شود. در مسابقات نیمه نهایی(semi-finals)شیرجه روندگان به همان ترتیب مقدماتی شیرجه خواهند رفت. درمسابقات نهایی به شرطی که سیستم تورنمنت(T.S) نباشد شیرجه روندگان برعکس مقامهایی که در نیمه نهایی بدست آورده‌اند شیرجه خواهندرفت ولی اگر سیستم تورنمنت باشد شیرجه روندگان باید در تمامی جلسات باقی مانده رقابت براساس معکوس ترتیب امتیازات کلی کسب شده در پایان مسابقات مقدماتی به رقابت بپردازند، در حالیکه امتیازات دو شیرجه رو مساوی باشد نوبت آنها به وسیله قرعه کشی تعیین خواهد شد.

شیرجه روندگان جوانتر از گروه سنی (۱۴و ۱۵ سال) اجازه ندارند در مسابقات المپیک، قهرمانی جهان و کاپ جهانی شرکت کنند. (این گروه سنی شیرجه روندگان، جوانانی را شامل می‌شود که در روز ۳۱ دسامبر سال برگزاری مسابقات سن آنها کمتر از ۱۴ سال باشد.)

 

 

۱۳ قانون اولیهٔ بسکتبال [ویرایش]

1.     توپ را می توان با یک یا هر دو دست به هر جهتی پرتاب کرد.

2.     به توپ می توان با یک و یا هر دو دست به هر جهتی ضربه زد (مشت زدن به توپ مجاز نیست).

3.     بازیکنان نمی توانند با توپ بدوند اما می توانند آنرا از محلی که دریافت کرده اند پرتاب کنند. بازیکنی که در حال دویدن با سرعت توپ را دریافت می‌کند درصورتیکه سعی در توقف کند مستثنی است.

4.     توپ باید در یا بین دستان گرفته شود و از بدن نمی توان برای گرفتن توپ استفاده کرد.

5.     تنه زدن، نگه داشتن، هل دادن، پشت پا زدن و یا ضربه زدن به بازیکن حریف به هر شکل مجاز نمی باشد. اولین تخلف از این قانون توسط هر یک از بازیکنان بعنوان خطا محسوب شده و دومین خطا باعث اخراج وی تا کسب امتیاز بعدی می گردد. در صورتیکه قصد آسیب رسانی مشهود باشد، بازیکن برای تمام طول بازی اخراج شده و حق جایگزینی ندارد.

6.     مشت زدن به توپ خطا محسوب می‌شود و تخلف از قوانین شماره ۳، ۴ و ۵ خواهد بود.

7.     در صورتیکه هر یک از طرفین ۳ خطای متوالی انجام دهد، یک گل برای حریف منظور خواهد شد (منظور از متوالی اینست که حریف در فاصله این خطاها مرتکب خطا نشود).

8.     گل زمانی اتفاق می افتد که توپ با ضربه و یا پرتاب از زمین به داخل سبد وارد شده و در آن باقی بماند، مشروط بر اینکه مدافعین گل را لمس نکرده و مزاحمتی برای آن ایجاد نکرده باشند. در صورتیکه توپ روی کناره‌ها باقی بماند و حریف سبد را حرکت دهد، گل محسوب خواهد شد.

9.     در صورتیکه توپ از زمین خارج شود باید توسط اولین نفری که آنرا لمس می‌کند به داخل زمین پرتاب گردد. در صورت اختلاف نظر، سرداور باید توپ را مستقیما بداخل زمین پرتاب کند. پرتاب کننده، برای پرتاب توپ از بیرون زمین، ۵ ثانیه زمان در اختیار دارد. در صورت تخلف، توپ به حریف واگذار می شود. اگرهر یک از طرفین در تاخیر بازی پافشاری کنند، سرداور خطای آن تیم را اعلام خواهد کرد.

10. داور مسئول قضاوت برای بازیکنان است و باید خطاها را یادداشت کرده و سرداور را پس از ۳ خطای متوالی مطلع کند. همچنین وی می تواند بازیکنان را بر اساس قانون ۵ اخراج کند.

11. سرداور مسئول قضاوت روی توپ است و باید در مورد زمانی که توپ در جریان بازی است یا خارج از زمین است و مالکیت توپ و همچنین محاسبه وقت تصمیم گیری کند. سرداور باید گل شدن توپ را تعیین کند، امتیازات را محاسبه نماید و سایر وظائف معمول سرداور را انجام دهد.

12. زمان بازی دونیمه ۱۵ دقیقه‌ای و یک استراحت ۵ دقیقه‌ای بین دونیمه است.

13. تیمی که بیشترین امتیازات را در این زمان بدست آورد برنده اعلام می‌شود. در صورت تساوی، با موافقت کاپیتانهای ۲ تیم، بازی تا کسب یک گل دیگر قابل ادامه است

راگبی ۱۳ نفره

مقررات [ویرایش]

توپ [ویرایش]

توپ استاندارد راگبی ۱۳ نفره که سایز ۵ نیز نامیده می‌شود، این شرایط را داراست:

 • قطر: ۲۵-۲۶ سانتیمتر
 • محیط (در طولانی‌ترین قسمت): ۶۰ سانتی‌متر
 • محیط (در عریض‌ترین قسمت): ۲۷ سانتی‌متر
 • وزن: ۳۸۳ تا ۴۴۰ گرم

توپ‌های راگبی لیگ کمی زاویه‌دارتر از توپ‌های اتحادیه راگبی هستند که پرتاب و گرفتن آن‌ها را ساده‌تر و شوت‌کردن آن‌ها را مشکل‌تر می‌کند و نسبت به توپ فوتبال آمریکایی هم کمی بزرگ‌تر هستند

 

چوگان هدف و قوانین بازی [ویرایش]

هدف این بازی فرستادن توپ در دروازهٔ حریف می‌باشد. هنگامی که توپ از پشت دروازه خارج می‌شود، پرتاب توپ به تیم مورد حمله قرار گرفته تعلق می‌گیرد، مگر این که خود این تیم باعث خارج شدن آن شده باشد. در این صورت به تیم مقابل یک پرتاب آزاد (از ۸۴ متری محل خروج) تعلق می‌گیرد. پس از هر گل، دو تیم زمین خود را تعویض می‌کنند و داور توپ را در مرکز زمین قرار می‌دهد. در صورتی که دو تیم برابر شوند، وقت اضافی به آن‌ها تعلق می‌گیرد و اولین تیمی که گل بزند برنده اعلام می‌شود. هنگامی که بازیکنی به سمت جهتی که توپ در آن پرتاب شده‌است می‌تازد، تقدم با اوست در صورتی که (و تنها در این صورت) که توپ در سمت راست او باشد. در این صورت هیچ بازکنی اجازه ندارد راه او را سد کند، مگر آن که در فاصلهٔ معقولی قرار گیرد که هیچ جای خطر نباشد.

 

 

 

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه چهارم آبان 1391ساعت 11:53  توسط حمید خطیبی  |